Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej
2018-02-16
Zgodnie z postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej, za wybitne zasługi w obronie godności, człowieczeństwa i praw ludzkich – Panu Józefowi Jaroszowi został nadany Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Stan zdrowia nie pozwolił Panu Józefowi odebrać odznaczenia osobiście od prezydenta Andrzeja Dudy. W związku z tym odznaczenie wręczył wicewojewoda małopolski Józef Gawron, a uroczystość odbyła się w Urzędzie Miasta Nowy Sącz. W ceremonii uczestniczyła również jedna z osób, która została ocalona dzięki Panu Józefowi Jaroszowi.

- Postawa Pana Józefa jest przykładem ludzkiej solidarności, odwagi i miłości bliźniego. My, którzy żyjemy w spokojnych czasach, nie znamy głodu i strachu, myślimy o Pańskim zachowaniu z podziwem – tym bardziej, że mówi Pan o nim jako o normalnym geście człowieka wobec człowieka. Dziękuję za Pańskie świadectwo i chylę czoła przed Pana nieocenionymi zasługami. Swą postawą dał Pan wyraz sprzeciwu wobec ogromu zła, które wiązało się z okupacją niemiecką i prześladowaniami nazistowskimi. Pana historia przypomina też, że Polacy podczas wojny ratowali Żydów mimo ryzyka – mimo tego, że mogła im za to grozić kara śmierci – powiedział wicewojewoda małopolski Józef Gawron.

Od stycznia 1943 r. do stycznia 1945 r. w piwnicy stodoły należącej do rodziców Pana Józefa Jarosza ukrywała się 14-osobowa grupa osób pochodzenia żydowskiego, którym udało się zbiec z getta w Zakliczynie. Od października 1943 r. za ukrywanie uciekinierów groziła kara śmierci. Mimo tego ryzyka w pomoc zaangażowała się cała rodzina Jaroszów. Pan Józef przystosował piwnicę do potrzeb mających się w niej ukrywać osób, zdobywał żywność w okolicznych wsiach i dostarczał ją nocą do kryjówki, a także przynosił w wiadrach wodą pitną.

W 1990 roku Pan Józef Jarosz za swoją postawę został uhonorowany Medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” przez Instytut Yad Vashem.

Informacje o uroczystości również w zakładce Ordery i Odznaczenia Państwowe.
nowy sacz odznaczenia 1nowy sacz odznaczenia 2nowy sacz odznaczenia 3nowy sacz odznaczenia 4nowy sacz odznaczenia 5nowy sacz odznaczenia 8
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj