Znak Dziedzictwa Europejskiego dla Cmentarza Wojennego w Łużnej-Pustkach
2017-04-21
Znak Dziedzictwa Europejskiego to wyróżnienie przyznawane obiektom kulturalnego dziedzictwa, które odegrały szczególną rolę w kształtowaniu historii i kultury Europy lub rozwoju europejskich wartości, stanowiących fundament integracji europejskiej. Do takich miejsc należy Cmentarz Wojenny nr 123 Łużna-Pustki. Od dziś na jego terenie znajduje się wyróżnienie w postaci pamiątkowej tablicy informującej o ZDE. W uroczystym odsłonięciu uczestniczyli wojewoda małopolski Józef Pilch oraz wójt gminy Łużna Kazimierz Krok.

- Wiedzieliśmy od dawna, że Cmentarz Wojenny nr 123 Łużna-Pustki jest miejscem szczególnym nie tylko dla historii Polski, ale także dla całej Europy. Komisja Europejska potwierdziła niezwykły wymiar tego miejsca Znakiem Dziedzictwa Europejskiego – mówił podczas uroczystości Józef Pilch. - Niech ta pamiątkowa tablica – Znak Dziedzictwa Europejskiego – spełni swe zadanie, jednocząc nas Europejczyków wokół wspólnych spraw i zbieżnych celów. Niech nie pozwoli nam zapomnieć o wspólnych korzeniach i wartościach, o które wszyscy powinniśmy dbać.

W odsłonięciu tablicy wzięli także udział przedstawiciele władz wojskowych i samorządowych, służb mundurowych, służb więziennictwa, władz kościelnych, instytucji nauki i kultury oraz dzieci, młodzież i mieszkańcy Łużnej.

Tło uroczystości stanowiły historyczne działania wojenne, będące potwierdzeniem idei Znaku Dziedzictwa Europejskiego. Drugiego maja 1915 roku na tym terenie odbyła się bitwa gorlicka, która miała duże znaczenie dla losów I wojny światowej. Południowo-wschodnie tereny województwa małopolskiego w tym czasie stanowiły część Galicji Zachodniej. W okolicach Łużnej rozegrała się część operacji gorlickiej - bitwa o wzgórze Pustki. Liczba ofiar poniesionych przez walczące strony sprawiła, że bitwa ta została nazwana „małym Verdun”.

- Cmentarz Wojenny Nr 123 Łużna-Pustki stał się symbolem tragicznych doświadczeń pierwszej wojny światowej - cierpienia, okrucieństwa i nieuzasadnionego dążenia do imperializmu. Spoczywają tu żołnierze wszystkich armii – równi wobec śmierci – powiedział Józef Pilch.

Decyzją Komisji Europejskiej Cmentarz Wojenny nr 123 Łużna-Pustki został wpisany na listę Znaków Dziedzictwa Europejskiego z uwagi na szczególną rolę w kształtowaniu historii i kultury Europy. Cmentarz jest czwartym obiektem w Polsce, który otrzymał to prestiżowe wyróżnienie. Tablicę - Znak Dziedzictwa Europejskiego - z rąk Tibora Navracsicsa, komisarza do spraw edukacji, kultury, młodzieży i sportu – odebrali w zeszłym roku wojewoda małopolski Józef Pilch i wójt gminy Łużna Kazimierz Krok.

Na wniosek wojewódzkiego konserwatora zabytków Jana Janczykowskiego minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przyznał pięciu osobom odznaki za zasługi związane z remontem cmentarza nr 123 w Łużnej. Za Opiekę Nad Zabytkami zostali uhonorowani:
1. Złotą Odznaką - Kazimierz Krok wójt gminy Łużna
2. Złotą Odznaką - Józef Stec
3. Srebrną Odznaką - Dorota Rozbicka
4. Srebrną Odznaką - Katarzyna Batorska
5. Srebrną Odznaką - Włodzimierz Drabczyński
_luzna_cm006_luzna_cm001_luzna_cm002_luzna_cm003_luzna_cm004_luzna_cm005_luzna_cm007_luzna_cm008_luzna_cm009_luzna_cm010_luzna_cm013_luzna_cm011_luzna_cm012Luzna-znak
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj