Wspomnienia ze Światowych Dni Młodzieży
2016-11-30
Często wracamy do lipcowych wydarzeń. Światowe Dni Młodzieży pozostaną w naszej pamięci wyjątkowym świętem wiary i radości. Oczywiście każdy z nas doświadczał tego entuzjazmu w inny sposób. Filmowy konkurs "Moje ŚDM" pozwoli zgromadzić takie osobiste relacje. Warto, aby te niezwykłe historie poznali ci, którzy w Światowych Dniach Młodzieży nie mogli uczestniczyć.

Konkurs "Moje ŚDM" organizuje Archidiecezja Krakowska przy współpracy z wojewodą małopolskim Józefem Pilchem, TVP3 Kraków oraz Instytutem Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Patronat nad przedsięwzięciem objęli pani premier Beata Szydło oraz metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz.

Warunki

Szczegółowe warunki konkursu mogliśmy poznać na dzisiejszej konferencji prasowej, która odbyła się w krakowskiej Kurii. Uczestniczyli w niej kardynał Stanisław Dziwisz, wojewoda Józef Pilch, dyrektor i redaktor naczelny TVP3 Kraków Piotr Legutko oraz dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UPJPII ks. dr hab. Michał Drożdż.

Co trzeba zrobić? Wystarczy przesłać amatorski film, który nagraliśmy podczas Światowych Dni Młodzieży. Technika jest dowolna. Materiał może trwać od jednej minuty do dziesięciu minut. Mogą to być filmy wykonane kamerą, komórką, aparatem fotograficznym. Liczy się to, aby film opowiadał o ŚDM z indywidualnej perspektywy. Najważniejsze są emocje.

Organizatorzy o konkursie

- Mimo wielu początkowych obaw i wątpliwości osiągnęliśmy wielki sukces. Dlatego pani premier z ogromną radością objęła patronatem nad tym konkursem. Teraz chcemy zobaczyć ŚDM oczami młodych. Chcemy pokazać wszystko to, co działo się w miejscach, gdzie telewizyjnym kamerom nie udało się dotrzeć. Radość młodych w tramwajach, na dworcach, w szkołach, gdzie nocowali pielgrzymi. Chcemy zobaczyć, jak młodzież została przyjęta przez gospodarzy. Pokażcie śpiewy, radość. Chcemy raz jeszcze zobaczyć tę wspaniałą zabawę - powiedział podczas konferencji Józef Pilch.

Kardynał Stanisław Dziwisz zwrócił zaś uwagę na to, że do lipcowych wydarzeń ciągle wraca nie tylko Polska, ale także cały świat:

- Przeżyciami Światowych Dni Młodzieży ciągle żyje cały świat. Może poza granicami nawet więcej niż my tutaj, bo oni oprócz przeżyć religijnych spotkali się z bardzo ciekawym krajem i jego kulturą, ciekawymi i otwartymi ludźmi.

Piotr Legutko, dyrektor TVP3 Kraków, zaakcentował natomiast duże zaangażowanie uczestników Światowych Dni Młodzieży w relacjonowanie wydarzeń w mediach społecznościowych:

- Przekaz o ŚDM docierał różnymi kanałami do różnych ludzi. Pomyśleliśmy, że może szkoda, że te bardzo osobiste i indywidualne relacje były rozproszone i dlatego warto zorganizować konkurs.

Ks. Drożdż podkreślił z kolei:

- Ta inicjatywa, konkurs, pozwoli zatrzymać to, co było przeżywane w głębi serc i pokazać innym w obrazach filmowych.

Nagrody

Materiały filmowe można przesyłać od 30 listopada do 24 grudnia. Wyniki konkursu poznamy 6 stycznia. Jest o co walczyć, bo nagroda główna to wyjazd na następne Światowe Dni Młodzieży w Panamie. Zdobywca drugiego miejsca będzie zaś mógł zrealizować swój reportaż i pokazać go na antenie TVP3 Kraków. Swoją nagrodę – indeks studiów dziennikarskich – przyzna też Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UPJPII.
MojeSDM6MojeSDM1MojeSDM2MojeSDM3MojeSDM4MojeSDM5MojeSDM7
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj