OBCHODY ŚWIĘTA NARODOWEGO TRZECIEGO MAJA
2015-05-04
Wczoraj świętowaliśmy 224. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Najpierw przedstawiciele władz, organizacji oraz mieszkańców Krakowa i Małopolski złożyli kwiaty pod pomnikiem Hugona Kołłątaja przy ul. Gołębiej 9. O godz. 10:00 w katedrze wawelskiej odbyła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny.

Od 11.00 świętowaliśmy na Błoniach. Atrakcji było sporo. Policjanci, strażacy, wojskowi oraz przedstawiciele pogotowia ratunkowego, straży miejskiej i służby więziennej zaprezentowali broń i sprzęt specjalistyczny, a także przygotowali wiele różnych niespodzianek, które zainteresowały nie tylko najmłodszych. Pokazy sztuk walki, symulacje sytuacji, z którymi na co dzień spotykają się służby mundurowe, oraz skoki spadochronowe budziły ogromny entuzjazm.

Dla dzieci przygotowaliśmy ponadto pokaz aikido, konkurs plastyczny „3MAJ SIĘ KONSTYTUCJI”, liczne gry i zabawy oraz wspólne malowanie twarzy. Podczas pikniku można było również zapoznać się ofertą kulturalną małopolskich mniejszości narodowych i etnicznych.

Z okazji święta mieszkańcy Krakowa mogli obejrzeć wnętrza kamienic, które na co dzień są niedostępne, a które zostały odnowione ze środków Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Dla setek odwiedzających adresy: Basztowa 24, Sienna 5, Grodzka 39, Szewska 9, Garncarska 16 i al. Słowackiego 7 utworzyły swoisty szlak zabytków otwartych „od święta”.

Po południu dzieci uczestniczyły w spektaklu Teatru Groteska pt. „Tańcowały dwa Michały”. Tłumy zgromadziły się także na Rynku Głównym, by zobaczyć musztrę paradną w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza oraz Orkiestry Wojskowej w Krakowie. Publiczność obejrzała również występ zespołów regionalnych, a wspólne świętowanie zakończyła 56. Lekcja Śpiewania na Małym Rynku pod nazwą „Majowa Jutrzenka”, którą poprowadzili artyści sceny Loch Camelot.

Tradycja radosnego świętowania rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja sięga dwudziestolecia międzywojennego. Było to jedno z pierwszych świąt państwowych, które obchodzono w odrodzonej Rzeczypospolitej.

Zdjęcia

3 maja I3 maja III3 maja II3 maja IV
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj