614. ROCZNICA WYKŁADU W ODNOWIONEJ AKADEMII KRAKOWSKIEJ
2014-07-28
Jerzy Miller, wojewoda małopolski wziął udział w tradycyjnym Śniadaniu Profesorskim organizowanym przez Uniwersytet Jagielloński. Śniadania takie urządzane są tradycyjnie w rocznicę wydania przez króla Władysława Jagiełłę w 1400 r. przywileju odnowienia Uniwersytetu.

Tegoroczne śniadanie odbyło się na dziedzińcu Collegium Maius w 614. Rocznicę wykładu w odnowionej Akademii Krakowskiej. Spożycie wspólnego posiłku przez grono wybitnych uczonych, profesorów, ludzi związanych z Uniwersytetem lub dla niego zasłużonych, jest jedynie pretekstem do spotkania i prowadzenia rozmów, wymiany poglądów i dyskusji po specjalnie przygotowanym na tę okazję wykładzie. Tym razem był to wykład prof. dr. hab. Andrzeja Borowskiego „Biesiady uczonych czyli o nienasyceniu”.

Spotkania profesorów UJ upamiętniają odnowienie Uniwersytetu przez króla Władysława Jagiełłę z 26 lipca 1400 roku. W zakupionym od rodziny Pęcherzów z Rzeszotar budynku odbyła się wtedy uroczysta inauguracja roku akademickiego. Wykład inauguracyjny poświęcony prawu rzymskiemu i kanonicznemu oraz związkach moralności z prawem wygłosił biskup krakowski Piotr Wysz. Inaugurację zakończyła uczta, której fundatorem najprawdopodobniej była para królewska.

Więcej zdjęć
Sniadanie_Profesorskie_0878Sniadanie_Profesorskie_0836Sniadanie_Profesorskie_0867
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj