OFICJALNE OBCHODY 25. ROCZNICY WYBORÓW CZERWCOWYCH 1989 R.
2014-05-22
W Polskiej Akademii Umiejętności odbyła się dzisiaj konferencja prasowa poświęcona głównym obchodom 25. rocznicy wyborów do sejmu i senatu RP, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku. W trakcie spotkania został zaprezentowany program planowanych wydarzeń.

Wojewoda małopolski Jerzy Miller zaznaczył, że celem tegorocznych obchodów jest przypomnienie o wszystkich, którzy zdecydowali się aktywnie działać na rzecz wolnej Polski i w 1989 roku doprowadzili do wyborów czerwcowych. To oni wzięli na siebie wówczas odpowiedzialność za sytuację naszego kraju.

Równie ważnym aspektem wydarzeń odbywających się w ramach obchodów 25-lecia wyborów czerwcowych – jak powiedział Jerzy Miller – będą merytoryczne dyskusje o polskiej transformacji ustrojowej oraz to, jak tamte wydarzenia widzą młodzi ludzie.

Jak zauważył wojewoda małopolski, szczególny wymiar będą miały wydarzenia, które zostały zaplanowane na 4 czerwca. Wtedy to z Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego wyruszy uroczysty pochód rektorów krakowskich uczelni. Inicjatywa ta ma zaakcentować, że demokratyczne przemiany umożliwiły także rozwój polskiej nauki, co szczególnie wyraźnie widać w Krakowie – intelektualnej stolicy Polski.

Jerzy Miller zaprezentował także główne wydarzenia rocznicowe, które zostały zaplanowane na 8 czerwca. W Krakowie złoży wówczas wizytę prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Po uroczystości wręczenia zasłużonym działaczom odznaczeń państwowych Bronisław Komorowski uda się do Nowej Huty, gdzie otworzy plenerową wystawę „Dziękujemy za Wolność – Ludzie 4 czerwca 1989 roku”.

Jak powiedział wojewoda małopolski, wszystkie planowane wydarzenia razem składają się na szczególny wyraz wdzięczności tym, którzy – nie wyobrażając sobie życia bez demokracji – swoimi działaniami doprowadzili do wyborów czerwcowych w 1989 roku.

Program obchodów 25. rocznicy wyborów czerwcowych 1989 roku

JERZY MILLER, WOJEWODA MAŁOPOLSKI O OBCHODACH
Obchody rocznicy wyborów czerwcowych
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj