120 LAT TEATRU IM. SŁOWACKIEGO
2013-10-22
Dokładnie 120 lat temu – 21 października 1893 roku – zainaugurował swą artystyczną działalność Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. W komitecie honorowym uroczystych obchodów jubileuszu uczestniczy m.in. wojewoda małopolski, Jerzy Miller.

Teatr im. Słowackiego to wyjątkowe miejsce zarówno dla krakowian, jak i dla miłośników sztuki teatralnej z całej Polski. Rozpoznawalna jest nie tylko jego wyjątkowa architektura, ale także ranga realizowanych tu wizji artystycznych. Najlepiej jego znaczenie oddaje chyba napis umieszczony nad frontem fasady: „Kraków narodowej sztuce”.

W Teatrze im. Słowackiego jak w soczewce skupia się przeszłość i przyszłość polskiej kultury.

Z jednej strony bowiem w gmachu przy placu św. Ducha rozwinęły się najważniejsze polskie osobowości teatralne: to tu debiutowali Wyspiański czy Witkacy i także tutaj swe reżyserskie zamierzenia realizowali Tadeusz Pawlikowski (pierwszy dyrektor Teatru) czy Juliusz Osterwa. Fakt, że scena ta zyskała rangę sceny narodowej, symbolicznie potwierdzają posągi umieszczone na fasadzie budynku. Przedstawiają one młodzieńca w kontuszu i młodą kobietę w szlacheckim stroju, czyli Tadeusza i Zosię z epopei Mickiewicza.

Z drugiej strony jednak to właśnie Teatr im. Słowackiego wyznacza kierunki rozwoju polskiej sztuki teatralnej, czego najlepszym dowodem jest – funkcjonujący w jego strukturach – Małopolski Ogród Sztuk. Innowacyjność tego pierwszego w Małopolsce multimedialnego ośrodka kultury tkwi głównie w wykraczaniu poza ramy jednej dziedziny sztuki i akcentowaniu edukacyjnego wymiaru kontaktu z twórczością artystyczną.

Tę ścieżkę, którą dla polskiej sztuki wyznaczył i wyznacza nadal Teatr im. Słowackiego, pokazuje towarzysząca obchodom jubileuszu wystawa multimedialna „Ogrody sztuki”. Wystawa ta będzie czynna do 20 listopada 2013 r. w budynku Małopolskiego Ogrodu Sztuki przy ul. Rajskiej 12 od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-18:00. Ekspozycje zostały podzielone na pięć części tworzących historię Teatru im. Słowackiego (Młoda Polska – irysy, XX-lecie międzywojenne – tuberozy i róże, Lata okupacji – kwiaty uschnięte, Teatr w czasach PRL – goździki, Współczesność – kwiaty wszelakie). Ponieważ wystawa ma charakter interaktywny, będzie można nie tylko ją zobaczyć, ale także… wziąć w niej udział. Wstęp wolny.

Historię Teatru im. Słowackiego możemy także poznać tutaj: Teatr im. Słowackiego - historia
teatr slowackiego
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj