IX SPOTKANIE PREZYDENTÓW PAŃSTW GRUPY ARRAIOLOS
2013-10-10
Kryzys gospodarczy, przygotowania do zaplanowanego na listopad szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie oraz relacje transatlantyckie to główne tematy odbywającego się w dniach 8-9 października w Krakowie, spotkania prezydentów państw Grupy Arraiolos.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Finlandii, Łotwy, Niemiec, Polski, Portugalii, Włoch, Bułgarii i Estonii.

Wtorkową (8 października) sesję plenarną, odbywająca się na Zamku Królewskim na Wawelu, zdominowały zagadnienia dotyczące zmian strukturalnych krajów członkowskich Unii Europejskiej, które niezbędne są dla pokonania kryzysu gospodarczego.

Wyjściu z kryzysu służyć miałoby także ustanowienie transatlantyckiego partnerstwa handlowo – inwestycyjnego, za którym to opowiedział się Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Drugi dzień spotkania Prezydentów Państw Grupy Arraiolos poświęcono Partnerstwu Wschodniemu, w szczególności możliwości podpisania podczas planowanego w Wilnie szczytu Partnerstwa Wschodniego, umowy stowarzyszeniowej UE – Ukraina.

Nieformalne spotkania prezydentów państw należących do grupy Arraiolos (Austria, Finlandia, Niemcy, Łotwa, Polska, Portugalia, Słowenia, Węgry, Włochy), zapoczątkowało spotkanie w miejscowości Arraiolos w 2003 roku. Inicjatorem tego wydarzenia był prezydent Portugalii Jorze Sampaio. Ostatnie spotkanie grupy miało miejsce w lutym 2012 roku w Helsinkach, kolejne odbędzie się w Portugalii.
Arraiolos 1Arraiolos 2Arraiolos 3
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj