ALEKSANDER WIERIETIELNY ODZNACZONY KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
2013-09-11
11 września w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się uroczystość wręczenia Panu Aleksandrowi Wierietielnemu Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie zostało nadane przez Prezydent RP za wybitne zasługi dla rozwoju polskiego sportu oraz za osiągnięcia w pracy szkoleniowej. Order wręczył Jerzy Miller, Wojewoda Małopolski.

Aleksander Wierietielny to trener, któremu wielu zawodników zawdzięcza swoje największe sukcesy sportowe. Zbudował polską drużynę biathlonową i doprowadził Tomasza Sikorę do tytułu mistrza świata. Obecnie znany jest przede wszystkim jako trener Justyny Kowalczyk. Bez jego dobrej współpracy z podopieczną nie byłoby największych osiągnięć polskiego narciarstwa biegowego.

Kształcił młode kadry sportowe m.in. w Akademii Wychowania Fizycznego w Gorzowie Wielkopolskim i klubie Górnik Wałbrzych. Ze swoimi wychowankami dzieli się ogromną wiedzą, budując w nich jednocześnie przekonanie, że o osiąganiu sukcesów decyduje przede wszystkim cierpliwość i pracowitość.

Jego rodzice byli Białorusinami, a pierwsze lata swojego życia spędził w Kazachstanie. Początkowo trenował biegi narciarskie, potem zajął się biathlonem, któremu poświęcił pracę doktorską. Do Polski przeprowadził się w 1983 roku.

Order Odrodzenia Polski to drugie – po Orderze Orła Białego – najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne.
Wierietielny - odznaczenie
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj