LUBIĘ SIĘ DZIELIĆ
2012-10-26
„Kiedy coś uparcie gaśnie – zaufaj iskierce nadziei” - to hasło wyświetlone zostało w czwartek (25 października) na budynku Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, przy ul. Basztowej 22. Był to element kampanii na rzecz transplantacji nerek od żywych dawców, zorganizowanej przez Małopolski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Partnerem jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych. Patronat nad akcją objął Jerzy Miller, wojewoda małopolski.

W trwającą od 3 tygodni kampanię włączyli się artyści, sportowcy, samorządowcy, naukowcy, lekarze, urzędy i szpitale. „Lubię się dzielić” – to hasło, które zdobywało popularność na portalach społecznościowych, pojawiło się na krakowskich budynkach, koszulkach i parasolach, z którymi fotografowali się znani aktorzy teatralni i filmowi (Dorota Segda, Radosław Krzyżowski, Dominika Bednarczyk, Ewa Kaim, Krystian Wieczorek, Marcin Sianko, Michał Lewandowski, Marcin Stec, Weronika Humaj, Emilia Stachurska, Maciej Friedek), sportowcy (paraolimpijka Katarzyna Rogowiec, wicemistrzowie Polski hokeiści klubu Cracovia)

W Polsce ponad 1570 osób ze schyłkową niewydolnością nerek czeka na przeszczep, nerki; ich codzienność to dializoterapia, cierpienie i ciągły lęk. Akcja jest odpowiedzią na apele organizacji wspierających pacjentów z niewydolnością nerek i ekspertów w dziedzinie transplantologii, którzy zwracają uwagę jak korzystną metodą leczenia nerkozastępczego jest przeszczep, szczególnie od dawcy żywego. Transplantacja to szansa na powrót do sprawności fizycznej i aktywności zawodowej.

Kampania ma pomóc w rozpowszechnieniu informacji o transplantacji jako metodzie leczenia i przyczynić się do zwiększenia liczby przeszczepów rodzinnych w Małopolsce. Punkt kulminacyjny akcji, a zarazem początek jej drugiego etapu przypadł na piątek 26. października – w Światowy Dzień Donacji i Transplantacji.

Według danych POLTRANSPLANT w 2012 wykonano 866 przeszczepów nerek, z czego 827 od dawców zmarłych, a zaledwie 39 od dawców żywych.

W Małopolsce żyje obecnie 629 osób z przeszczepioną nerką (w całej Polsce 9273 osoby). Ponad 1570 chorych z niewydolnością nerek czeka obecnie na przeszczep.

nfz akcja lubie się dzielić transplantacje
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj