POLACY NA SYBERII
2012-02-23
Losy Polaków na Syberii to temat wystawy, którą można oglądać w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie.

Ekspozycja prezentuje losy Polaków, którzy w czasie II wojny światowej zostali zesłani przez okupantów sowieckich na Syberię.

Dokładna liczba deportowanych jest trudna do ustalenia. Wiele osób zginęło w czasie transportu, inne zmarły w łagrach i w miejscach deportacji. Ci, którzy przeżyli i doczekali podpisania umowy Sikorski-Majski, zgłaszali się do armii gen. Andersa, ci, którzy nie zdążyli, mieli jeszcze szansę na wstąpienie do Dywizji Piechoty im. T. Kościuszki, tworzonej pod auspicjami ZSRR. Po zakończeniu działań wojennych nadszedł czas powrotów. W ramach akcji repatriacyjnej do kraju wróciły setki tysięcy ludzi, wiele osób zostało jednak na emigracji.

W 1988 roku mógł powstać Związek Sybiraków, skupiający żyjących jeszcze świadków tych wydarzeń. Jedną z form działania było zbieranie dokumentów i świadectw dotyczących zsyłek. Na wystawie przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej prezentowane są materiały ze zbiorów Komisji Historycznej Krakowskiego Oddziału Związku Sybiraków. Pokazują one historię zsyłek oraz losy pojedynczych osób i rodzin.

Wystawę można oglądać w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim przy ul. Basztowej 22 w Krakowie do końca lutego w godzinach pracy urzędu tj. w poniedziałek od 9 do 17 oraz od wtorku do piątku od godz. 7.30 do 15.30.
wystawa sybiracy
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj