157 MLN ZŁ Z FUNDUSZU SOLIDARNOŚCI DLA MAŁOPOLSKI
2011-07-15
Małopolsce z unijnego Funduszu Solidarności przydzielono 157 mln zł. Nasze województwo dostanie najwięcej z 422 mln zł, które Unia Europejska przekaże Polsce na odbudowę po ubiegłorocznej powodzi.

- Jestem zadowolony, że nasz region otrzyma tak znaczne wsparcie unijne na odbudowę. Liczę, że samorządy zrobią wszystko, by szybko i sprawnie wykorzystać każdą złotówkę - mówi Stanisław Kracik, wojewoda małopolski.
Fundusz Solidarności został stworzony z myślą o odbudowie infrastruktury w państwach unii dotkniętych przez klęski żywiołowe. Polska otrzyma ponad 422 mln zł, natomiast na Małopolskę, dotkliwie dotkniętą przez powódź, przypadnie 157 mln zł. 65 mln zł otrzyma Małopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych na odbudowę zniszczonej infrastruktury, m.in. wałów, natomiast 92 mln zł małopolskie samorządy na odbudowę dróg, mostów i pozostałej infrastruktury komunalnej.

Pieniądze z Funduszu Solidarności mogą być wykorzystane na likwidację szkód powstałych w maju i czerwcu 2010 roku – zadaniami finansowanymi z tych pieniędzy mogą być jedynie odbudowa lub remont czyli przywrócenie do stanu sprzed powodzi. Zadania powinny być rozliczone do końca tego roku. Dlatego w pierwszej kolejności pieniądze unijne zostaną wykorzystane na najbardziej zaawansowane inwestycje, za które planowano zapłacić z budżetu państwa (poprzez promesy na odbudowę dróg dla samorządów, czy dotacje z rezerwy celowej budżetu na usuwanie skutków klęsk żywiołowych). Natomiast pieniądze budżetowe zostaną wykorzystane na inne zadania związane z usuwaniem szkód popowodziowych.

W Małopolsce straty po ubiegłorocznej powodzi sięgnęły prawie 3 mld zł, jeśli chodzi o mienie użyteczności publicznej, w tym 1,6 mld zł w infrastrukturze komunalnej.
powódź_Małopolska_rzeka
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj