STUDENCI ODNALEŹLI ZAPOMNIANE GROBY WOJENNE
2011-01-28
28 zapomnianych grobów wojennych odnaleźli małopolscy studenci podczas inwentaryzacji grobów wojennych i cmentarzy w powiatach myślenickim, wielickim oraz tarnowskim.

- Studenci pracują bardzo efektywnie. Dzięki ich pracy wkrótce będziemy dysponować pełnym rejestrem grobów i cmentarzy wojennych w Małopolsce. To wydatnie pomoże nam w otaczaniu opieką wszystkich takich obiektów – podkreśla Stanisław Kracik, wojewoda małopolski.

W 2010 roku grupy studentów z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Pedagogicznego przeprowadziły inwentaryzację grobów i cmentarzy wojennych, położonych na terenie powiatu myślenickiego, gmin: Niepołomice i Biskupice w powiecie wielickim oraz gmin: Ciężkowice, Gromnik, Pleśna, Rzepiennik Strzyżewski, Szerzyny, Tuchów oraz Zakliczyn w powiecie tarnowskim. Podczas prac terenowych studenci odnaleźli groby wojenne, o których Małopolski Urząd Wojewódzki nie posiadał dotąd informacji, a wiadomości o nich zachowały się jedynie wśród lokalnych społeczności. Łącznie odkryto 28 takich obiektów (20 – studenci UJ, 8 - studenci UP).

To już trzeci rok współpracy studentów z Małopolskim Urzędem Wojewódzkim. Inwentaryzację finansuje wojewoda małopolski – obie grupy na ten cel otrzymały po 10 tys. zł. Efekty prac można znaleźć na stronie www.malopolska.uw.gov.pl/groby wojenne - znajduje się tam już 500 rekordów (opisów zarówno pojedynczych grobów, jak i kwater czy całych cmentarzy).

Pozostały jeszcze do udokumentowania obiekty na terenie powiatów: dąbrowskiego, brzeskiego, proszowickiego, miechowskiego, olkuskiego, chrzanowskiego, oświęcimskiego oraz część powiatów krakowskiego oraz tarnowskiego. W tym roku studenci Uniwersytetu Pedagogicznego zajmą się obiektami na terenie powiatu brzeskiego, a studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego będą kontynuować prace na terenie powiatu tarnowskiego.

Obecnie trwają prace przy tłumaczeniu strony o grobach wojennych na języki: angielski, niemiecki i rosyjski. Prace te wykonują studenci kierunków filologicznych Uniwersytetu Pedagogicznego i Uniwersytetu Jagiellońskiego.

groby mogiła
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj