SZLAKIEM I KOMPANII KADROWEJ
2010-08-05
6 sierpnia (piątek) wyruszył z krakowskich Oleandrów 45. (30. po wojnie) Marsz Szlakiem 1. Kompanii Kadrowej. Bierze w nim udział prawie 400 osób: młodzież ze Związku Strzeleckiego, uczniowie szkół im. Józefa Piłsudskiego, żołnierze Wojska Polskiego, a także funkcjonariusze straży granicznej i policji.

O godz. 7.00 przy krakowskich Oleandrach zgromadzili się uczestnicy marszu, którzy po uroczystym apelu wyruszyli w kierunku Kielc. Natomiast o godz. 9.45 w Michałowicach odbył się apel z udziałem przedstawicieli władz państwowych, województwa małopolskiego oraz Wojska Polskiego. W uroczystościach pod pomnikiem upamiętniającym obalenie słupów granicznych przez I Kompanię Kadrową w Michałowicach udział wziął Stanisław Sorys, wicewojewoda małopolski.

W trakcie marszu uczestnicy odwiedzą miejsca związane z walkami o niepodległość w czasie I i II wojny światowej, a także zwiedzą m.in.: Bazylikę Grobu Bożego w Miechowie, Muzeum Przypkowskich w Jędrzejowie oraz Zamek w Chęcinach. Organizatorzy przewidzieli również zajęcia edukacyjne i sportowe m.in. zawody marszowe, strzeleckie, konkursy historyczne. Marsz zakończy się 12 sierpnia pod Pałacem Biskupów Krakowskich w Kielcach.

Marsz odbywa się w 100. rocznicę powołania przez Józefa Piłsudskiego ruchu strzeleckiego i 90. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Marsz organizuje Związek Piłsudczyków.

Marsz szlakiem strzelców Józefa Piłsudskiego zrodził się w 1924 roku z inicjatywy legionistów Piłsudskiego, którzy wówczas, jako pierwsza formacja wojska polskiego od czasów Powstania Styczniowego, wyruszyli by w zaborze rosyjskim wywołać powstanie zbrojne. Ostatni Marsz w II RP odbył się w sierpniu 1939, w 1981 roku powrócono do tej inicjatywy.
pomnik Michałowice marsz kadrówka
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj