WIĘCEJ WYREMONTOWANYCH DRÓG W MAŁOPOLSCE
2010-07-23
Kolejna gmina w Małopolsce otrzyma dofinansowanie na remont dróg w ramach „Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011”. Będzie to projekt, który zostanie zrealizowany dzięki oszczędnościom, jakie pojawiły się po rozstrzygnięciu wcześniejszych przetargów.

Stanisław Kracik, wojewoda małopolski już wkrótce podpisze umowę z gminą Łapanów (powiat bocheński) o dofinansowanie na modernizacje dróg lokalnych. Łapanów otrzyma dotację z budżetu państwa na pokrycie połowy kosztów inwestycji. Wyremontowane zostaną: trasa gminna oraz most, a wzdłuż przebudowanego odcinka drogi powstanie nowy chodnik.

Wojewoda małopolski do tej pory podpisał już umowy z 45 samorządami o dofinansowanie na modernizacje dróg lokalnych. Początkowo na liście projektów, które miały otrzymać dotacje z budżetu państwa znajdowało się 40 samorządów (25 gmin i 15 powiatów). Po rozstrzygnięciu przetargów udało się już zaoszczędzić ponad 13 mln zł, co umożliwiło dofinansowanie dodatkowo 11 projektów dla gmin: Mszana Dolna, Wielka Wieś, Tymbark, Trzebinia, Pleśna, Gnojnik, Racławice, Łapanów oraz dla powiatów: gorlickiego, nowotarskiego i miechowskiego.

Szacowany koszt inwestycji realizacji projektu w gminie Łapanów wynosi 879 tys. złotych. Ile będzie kosztował remont, wiadomo będzie po rozstrzygnięciu przetargu. Wyremontowany zostanie blisko 2 kilometrowy odcinek drogi gminnej, która łączy Boczów i Tarnawę oraz most na rzece Stradomka w miejscowości Boczów. Dzięki dofinansowaniu zostanie utwardzona i wyrównana nawierzchnia drogi i poboczy, powstaną nowe chodniki oraz przystanek autobusowy, a także zostanie zamontowane nowe oświetlenie.

W tym roku Małopolska otrzyma w sumie 71,5 mln złotych dotacji na remonty i budowę dróg lokalnych. To o ponad 9 milionów więcej niż w roku ubiegłym. Połowa dotacji przeznaczona będzie na drogi powiatowe, a połowa na gminne.

W Polsce najwyższą kwotę dofinansowania otrzymało województwo mazowieckie – ponad 92 mln zł. Małopolska z kwotą 71,5 mln zł. znalazła się na czwartym miejscu.
W 2009 roku, w ramach pierwszego etapu Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011, zmodernizowanych zostało około 206 km dróg w Małopolsce (prawie 68 km dróg gminnych oraz około 138 km dróg powiatowych).
Michałowice_schetynówka
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj