40. LECIE SAKRY BP. ALBINA MAŁYSIAKA
2010-05-13
Ks. Albin Małysiak, najstarszy biskup w Polsce, 5 kwietnia obchodził 40-lecie sakry biskupiej. Z tej okazji 16 maja (niedziela) rozpoczęły się uroczystości jubileuszowe, podczas których m.in. zaprezentowany został film poświęcony życiu i pracy biskupa.

Uroczystości rozpoczęły się 16 maja (niedziela) o godz. 17.30. Mszą św. w katedrze na Wawelu, której przewodniczył ks. kard. Stanisław Dziwisz.

W poniedziałek 17 maja o godz. 18.00 w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie odbędzie się wieczór jubileuszowy. W jego trakcie po raz pierwszy pokazany zostanie film „Z wiarą na głęboką wodę” o ks. bp. Małysiaku, zrealizowany przez TVP Kraków. W uroczystości udział weźmie Stanisław Sorys, wicewojewoda małopolski.

Podczas spotkania zaprezentowany zostanie także wywiad – rzeka pt. „Droga przez stulecie”, którego bp Albin Małysiak udzielił Adamowi Suhartowi z poznańskiego wydawnictwa „Święty Wojciech”.

Bp Albin Małysiak urodził się w 1917 roku w Koconiu koło Żywca. W 1941 roku przyjął w Krakowie święcenia kapłańskie. Prace duszpasterskie prowadził m.in. w Krakowie, Szczawnicy i Tarnowie.

W 1943 roku bp Albin Małysiak wraz z s. Bronisławą Wilemską, uratował pięć osób narodowości żydowskiej, za co instytut Yad Vashem – jako jedynemu polskiemu biskupowi - przyznał tytuł „Sprawiedliwy wśród narodów świata”.

Sakry biskupiej udzielił mu 5 kwietnia 1970 r. ówczesny metropolita krakowski, kardynał Karol Wojtyła. Bp Małysiak był wikariuszem generalnym archidiecezji krakowskiej, w Kurii Metropolitalnej nadzorował wydziały katechetyczny, zakonny i gospodarczy. Brał udział w pracach wielu komisji Episkopatu Polski, m.in. przewodniczył Podkomisji ds. Zakonów Klauzurowych i troszczył się o zaangażowanie mediów w dzieło nowej ewangelizacji. Od 1993 roku przebywa na emeryturze, ale nadal uczestniczy w życiu kościoła.
teatr slowackiego
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj