NARODOWE CENTRUM NAUKI POWSTANIE W KRAKOWIE
2010-03-30
W Krakowie powstanie Narodowe Centrum Nauki. Sejm RP przyjął pakiet ustaw rządowych, reformujących polską naukę. Jednym z elementów reformy jest utworzenie Narodowego Centrum Nauki - agencji płatniczej, w której uczeni będą decydować o rozdziale środków na badania naukowe.

- Bardzo się cieszę z tej decyzji. Żadne z wielkich polskich miast nie nadaje się lepiej na siedzibę centrum niż Kraków – mówi Stanisław Kracik, wojewoda małopolski, który wcześniej zabiegał o utworzenie NCR w naszym mieście. - Uważam, że lokalizacja Narodowego Centrum Nauki w Krakowie jest świetnym wyborem. Jest tu prężny i stale rozwijający się ośrodek akademicki, wybitni specjaliści w wielu dziedzinach nauki, liczne grono studentów, których osiągnięcia znajdują coraz częściej uznanie w Europie i na świecie. Dorobek naukowy krakowskiego środowiska naukowego stanowi o dużym potencjale innowacyjnym. W Krakowie jest też wiele instytucji wspierających wdrażanie innowacji technologicznych.

Reforma zakłada, że ma się zmniejszyć finansowanie statutowe jednostek naukowych, czyli finansowanie ich bieżącej działalności, a więcej pieniędzy przeznaczonych ma zostać na konkretne projekty badawcze, przyznawane w trybie konkursu. Dystrybucją pieniędzy zajmą się dwie agencje płatnicze: istniejące już w Warszawie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz mające powstać w Krakowie Narodowe Centrum Nauki.
kraków wieża ratuszowa rynek główny
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj