POGRZEB KSIĘCIA LUBOMIRSKIEGO
2009-11-28
Po prawie 500 latach odbył się powtórny pochówek księcia Stanisława Lubomirskiego, herbu Szreniawa. Sarkofag został złożony w krypcie zamkowej w Nowym Wiśniczu (powiat bocheński).

Uroczystość odbyła się 29 listopada o godz. 15.00 na zamku w Nowym Wiśniczu. W spotkaniu udział wziął Stanisław Kracik, wojewoda małopolski.

W ramach uroczystości odbyło sie widowisko historyczne „Ars Moriendi”, przedstawiające zwyczaje epoki przełomu XVI i XVII wieku. Została odprawiona również msza święta po łacinie.

Książę Stanisław Lubomirski był wojewodą krakowskim oraz dowódcą wojsk polskich w zwycięskiej bitwie z Turkami pod Chocimiem w 1621 roku. Znany jest również jako założyciel miasta Wiśnicz oraz kolegium pijarów w Podolińcu na Spiszu (obecnie tereny Słowacji). Ufundował także klasztor Karmelitów Bosych i przebudował zamek w Nowym Wiśniczu. Książę Lubomirski zmarł w 1649 roku i został pochowany w kościele klasztornym OO Karmelitów Bosych w Wiśniczu. W czasie II wojny światowej kościół został zajęty przez wojska hitlerowskie, a znajdujące się tam groby zniszczono. W 1951 roku sarkofagi rodziny Lubomirskich zostały przeniesione na zamek w Nowym Wiśniczu. Po blisko siedemdziesięciu latach szczątki Stanisława Lubomirskiego zostaną złożone w krypcie zamkowej, gdzie znajdują się groby pozostałych członków rodziny.
Nowy Wisnicz zamek
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj