INFORMACJA O GRYPIE A/H1N1
2010-01-31
W Małopolsce od końca kwietnia 2009 r. do tej pory obecność wirusa stwierdzono u 126 osób, z czego 12 osób zmarło. U większości ofiar śmiertelnych występowały inne schorzenia istotnie obniżające odporność.

W czwartym tygodniu grudnia 2009 roku 2041 mieszkańców Małopolski chorowało na grypę i schorzenia grypopodobne. W trzecim tygodniu grudnia było to 3202 pacjentów, widać więc stały i znaczący spadek zachorowań.

Stanisław Kracik, wojewoda małopolski sfinansował szczepienia na grypę sezonową dla 2,4 tys. osób, pensjonariuszy małopolskich Domów Pomocy Społecznej.

- Chciałbym też wszystkich mieszkańców Małopolski zachęcić do szczepień przeciwko grypie sezonowej - mówi Stanisław Kracik - W Małopolsce przeciwko grypie szczepi się bardzo mało osób - w sezonie 2008/2009 było to zaledwie 3,5 proc. populacji.

Zdecydowana większość chorych zarówno grypę sezonową, jak i typu A/H1N1 przechodzi łagodnie. Groźne mogą być powikłania w postaci zapalenia płuc i wynikającej z niego niewydolności oddechowej. Poważny przebieg grypa ma najczęściej u osób osłabionych z powodu innych przewlekłych schorzeń.

ODDZIAŁY ZAKAŹNE W MAŁOPOLSCE
W Małopolsce jest w sumie 350 łóżek na oddziałach zakaźnych i obserwacyjno-zakaźnych w 13 szpitalach. Na wypadek, gdyby zabrakło miejsc na oddziałach zakaźnych, są opracowane procedury i wyznaczone konkretne pomieszczenia, które można wykorzystać. Na oddziałach zakaźnych można dostawić 187 łóżek, a w przypadku epidemii przygotować dodatkowo 1082 łóżek. Na oddziałach intensywnej terapii mamy w całym województwie 280 łóżek dla dorosłych i 12 dla dzieci.
Oddziały zakaźne:

Kraków:
- Szpital Specjalistyczny im. S. Żeromskiego - Oddział Obserwacyjno – Zakaźny Dorosłych i Dzieci – 45 łóżek,
- Szpital Uniwersytecki w Krakowie – Klinika Chorób Zakaźnych – 34 łóżka, w tym 4 łóżka OIOM,
- 5 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ – Oddział Zakaźny – 14 łóżek,
- Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Krakowie - 80 łóżek,
Szpital w Myślenicach - 20 łóżek,
Szpital w Proszowicach - 30 łóżek,
Szpital św. Anny w Miechowie - 25 łóżek,
Szpital im. F. Kryształowicza w Olkuszu - 20 łóżek,
Szpital w Dąbrowie Tarnowskiej - 17 łóżek,
Szpital im. E. Szczeklika w Tarnowie - 30 łóżek na Oddziale Obserwacyjno-Zakaźnym Dzieci,
Szpital w Makowie Podhalańskim - 15 łóżek,
Szpital im. Jana Pawła II w Wadowicach - 20 łóżek.

SZKOŁY
Z informacji przekazanych przez Kuratorium Oświaty w Krakowie:
W Małopolsce obecnie nie ma żadnych szkół zamkniętych z powodu grypy.

Decyzję o zawieszeniu zajęć w szkole podejmuje dyrektor placówki w porozumieniu z wójtem czy burmistrzem (organem prowadzącym). O zawieszeniu zajęć dyrekcja szkoły musi poinformować kuratorium. Nie ma granicznej liczby uczniów nieobecnych, od jakiej zawiesza się zajęcia - decyzja jest podejmowana przez dyrektora w zależności od sytuacji. Zajęcia należy później odrobić w soboty lub w trakcie wakacji czy ferii.

ZALECENIA
W znacznej większości przypadków grypa przebiega łagodnie. W takich sytuacjach wystarczy diagnoza postawiona przez lekarza na podstawie objawów klinicznych (nie ma potrzeby wykonywania testów wirusologicznych). Zalecane jest pozostanie w domu i stosowanie leków np. obniżających gorączkę i łagodzących objawy przeziębienia. Nie ma potrzeby stosowania leczenia antywirusowego. Osoby z grup ryzyka (z chorobami przewlekłymi, kobiety w ciąży, niemowlęta i małe dzieci) powinny zgłosić się do lekarza, który zadecyduje o leczeniu antywirusowym.

Należy zwrócić uwagę na objawy wskazujące na cięższy przebieg choroby i sugerujące pojawienie się powikłań (zapalenia płuc): wysoka gorączka utrzymująca się dłużej niż trzy dni, duszność, uporczywy kaszel, krwioplucie, znaczne osłabienie i zawroty głowy, spadek ciśnienia krwi. W takich sytuacjach należy pilnie zwrócić się lekarza.

INFOLINIA

W Warszawie uruchomiona została ogólnopolska infolinia dotycząca zakażeń wirusem typu A/H1N1. Na pytania odpowiadają eksperci Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Numery telefonów stacjonarnych:

(22) 54 21 412 - czynny całodobowo
(22) 54 21 413 - czynny od 8:00 do 16:00
(22) 54 21 414 - czynny od 8:00 do 16:00

szpital zdrowie choroba lekarz medycyna
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj