STRATY PO BURZACH W 12 GMINACH
2009-06-19
Do tej pory 12 gmin zgłosiło straty w uprawach rolnych po burzach, które przeszły nad Małopolską w ciągu kilku minionych dni. Rolnicy mogą liczyć na pomoc w postaci preferencyjnych kredytów.

Między 9 a 15 czerwca nad Małopolską przeszły silne burze, które zniszczyły wiele upraw rolnych, a także budynków gospodarczych. Połamane drzewa blokowały drogi, a w paru miejscowościach nie było prądu. Zalanych zostało wiele piwnic, a z kilku domów wichury zerwały dachy.

Najwięcej strat odczuli rolnicy, którym grad oraz silne opady deszczu zniszczyły uprawy. Właściciele gospodarstw mogą jeszcze starać się o przyznanie preferencyjnych kredytów. W ciągu 10 dni powinni zgłosić się z wnioskiem do swojej gminy, która w ciągu kolejnych 10 dni przekazuje informacje do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Pomoc obejmuje zniszczone uprawy rolne, straty w inwentarzu oraz uszkodzenia budynków gospodarczych.

Straty są następnie szacowane przez komisje powoływane przez wojewodę małopolskiego, który zwraca się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi o uruchomienie preferencyjnej linii kredytowej. Rolnicy mogą również starać się o umorzenie podatku - o tym decyduje gmina.

Straty do tej pory zgłosiły gminy: Alwernia, Babice, Iwanowice, Jerzmanowice-Przeginia, Krzeszowice, Laskowa, Łososina, Michałowice, Osiek, Polanka Wielka, Przeciszów, Wielka Wieś.
zboże rolnictwo wieś
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj