DZIECI ZWIEDZIŁY CPR
2009-06-19
We wtorek (16 czerwca) w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród finalistom XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Klęska, powódź czy huragan - straż pożarna ci pomaga”. Po spotkaniu dzieci zwiedziły Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

Celem konkursu jest wypracowanie właściwego zachowania u dzieci i młodzieży w obliczu zagrożenia np. powodzi, pożarów, różnego rodzaju wypadków na drodze, w domu lub nad wodą. Konkurs miał na celu uświadomienie dzieciom, że istnieje w Polsce numer alarmowy 112, pod którym można uzyskać pomoc w każdej sytuacji zagrażającej życiu i zdrowiu. Dlatego po spotkaniu dzieci zwiedziły Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim, gdzie uruchomiono ten numer. Po wizycie strażacy zaprosili dzieci na Wieżę Mariacką, gdzie mogły zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia z hejnalistami.

Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów oraz uczniów szkół specjalnych, wychowanków świetlic terapeutycznych, a także wychowanków ośrodków terapii zajęciowej. Rysunek, grafika lub malarstwo – dzieci mogły wykonać pracę wybraną przez siebie techniką. Konkurs przebiegał w trzech etapach: gminnym, powiatowym, wojewódzkim i centralnym. Na etapie wojewódzkim wybrano po pięć prac finałowych z pośród każdej z czterech grup wiekowych: grupa młodsza (6-8 lat), grupa średnia (9-12 lat), grupa starsza (13-16 lat) oraz uczniowie niepełnosprawni.

Zwycięskie prace będą prezentowane w siedzibie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Ponadto prace będzie można obejrzeć na stronie internetowej komendy www.straz.gov.pl. W Małopolsce konkurs zorganizował Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Komenda Wojewódzka Straży Pożarnej w Krakowie.

Do Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęło 322 prace, z których komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców.

W grupie dzieci od 6 do 8 lat zwyciężyli:
I miejsce: Aleksandra Płatek ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Gorlicach i Miłosz Marcisz z Tatrzańskiego Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka”.
III miejsce zajął Hubert Sereś ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Oświęcimiu.
Wyróżnienia zdobyli: Szymon Marchewka z Tatrzańskiego Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka” i Kamil Ciuła ze Szkoły Podstawowej w Mordarce (Limanowa).

Grupa dzieci w wieku 9-12 lat:
I miejsce zajął Jakub Czaja ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Limanowej.
II miejsce zdobył Beniamin Bartusiak z Młodzieżowego Centrum Kultury w Gorlicach.
III miejsce: Edyta Piętak ze Szkoły Podstawowej w Rusocicach (pow. krakowski).
Wyróżnienia: Julia Porębska ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Borku (Rzezawa) oraz Weronika Pamuła z Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Świątnikach Górnych.

Grupa starsza (13-16 lat):
II miejsce zdobyła Paulina Kusiak z Gimnazjum im. Biblioteki Polskiej w Paryżu ze Świątnik Górnych.
III miejsce Anna Mrożek z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Nowym Targu.
Wyróżnienia: Aleksandra Góra z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Muszynie, Kamila Surówka z Gimnazjum w Sieprawiu, Justyna Janowiec z Gimnazjum w Uściu Gorlickim i Zofia Cyrek z Gimnazjum w Bysinie.

Grupa uczniów niepełnosprawnych:
I miejsce zajęła Beata Dąbrowska z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kobylance (pow.gorlicki). II miejsce zdobyła Anna Rembiesa z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Oświęcimiu.
III miejsce uzyskał Janusz Liptak z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Jawiszowicach (pow. oświęcimski). Wyróżnienie otrzymał Szymon Guzik ze Szkoły Podstawowej w Krzeszowicach oraz Beata Garwol z Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Muszynie.
konkurs plastyczny dzieci 112 cpr
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj