MANUSKRYPTY BEETHOVENA W „JAGIELLONCE”
2009-03-19
W piątek (27 marca) o godz. 12.00 w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie otwarta została wystawa manuskryptów, towarzysząca XIII edycji Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, który organizowany jest w Warszawie. Tegorocznym przedsięwzięciom festiwalu towarzyszy temat przewodni: „Beethoven, natura i kultura”.

W czwartek (26 marca) o godz. 19.30. w Filharmonii Krakowskiej odbył się inauguracyjny koncert. Podczas koncertu wystąpiła skrzypaczka Anne-Sophie Mutter oraz orkiestra Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego. Wieczór wypełniły utwory Beethovena: Uwertura „Prometeusz”, Koncert skrzypcowy D-Dur i VII Symfonia A-dur.

Krakowska wystawa manuskryptów nawiązuje do tegorocznych obchodów Roku Haendla, Haydna i Mendelssohna. Ciekawostką jest to, że Biblioteka Jagiellońska po raz pierwszy pokazuje dwa dzieła Haendla w instrumentacji Mozarta, a są nimi: „Acis i Galatea” oraz „Oda do św. Cecylii”.

Wystawa przedstawia autografy: Beethovena, Haydna, Mozarta, i Mendelssohna. Pośród autografów znajdą się grafiki oraz druki. Wystawę można podziwiać dzięki bogatej kolekcji Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie i Biblioteki Pruskiej w Berlinie, której zbiory przechowywane są w Bibliotece Jagiellońskiej.


Wystawę będzie można oglądać od 28 marca do 10 kwietnia (Wielki Piątek) w sali wystawowej w Bibliotece Jagiellońskiej przy ul. Oleandry 3: w dni powszednie w godz. 10.00-17.00., natomiast w weekendy w godz. 10.00-14.00. Wstęp jest bezpłatny.

Organizatorem festiwalu, który rozpocznie się w niedzielę (29 marca) i potrwa do Wielkiego Piątku (10 kwietnia) jest, jak co roku, Stowarzyszenie Ludwiga van Beethovena. Festiwalowe koncerty odbędą się w Warszawie, Krakowie, Łodzi oraz Gdańsku i Wrocławiu.
manuskrypt, autograf, festiwal, beethoven, biblioteka, jagiellońska, UJ, wystawa, Mozart, muzyka
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj