URODZINY GEN. BEMA W TARNOWIE
2009-03-19
W sobotę (21 marca) odbyły się obchody 215. rocznicy urodzin gen. Józefa Bema oraz 80. rocznicy sprowadzenia prochów generała do Tarnowa. W obchodach udział wziął Bronisław Komorowski, Marszałek Sejmu RP, któremu towarzyszył Jerzy Miller, wojewoda małopolski.

Plenerowa prezentacja 50-metrowej repliki „Panoramy Siedmiogrodzkiej”, dzieła przed stu laty pociętego przez jego głównego twórcę Jana Stykę, stanowiła główny punkt obchodzonych w Tarnowie „Urodzin Bema”.
Fragmenty oryginału „Panoramy Siedmiogrodzkiej”, gromadzone od ponad 20 lat przez Tarnowskie Muzeum Okręgowe, od 19 marca prezentowane są w Budapesti Töréneti Muzeum na ekspozycji poświęconej wydarzeniom na Węgrzech w latach 1848-1849.

W ramach obchodów, na tarnowskim Rynku można było obejrzeć wystawę „Tarnów - miasto generała Józefa Bema”. Ponadto uczestnicy obchodów przeszli tarnowskim szlakiem bohatera Polski i Węgier, który zakończy się złożeniem kwiatów przed mauzoleum w Parku Strzeleckim, gdzie 80 lat temu złożono prochy generała.

Równolegle na miejskim Rynku odbywał się wielogodzinny cykl imprez, któremu towarzyszyło hasło ”Spotkanie kultur na biegunie ciepła – Węgry”.


Organizatorem obchodów jest Urząd Miasta Tarnowa. Honorowy patronat nad imprezą objął Marszałek Sejmu RP, Bronisław Komorowski.
Tarnów Rynek Katedra
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj