POROZUMIENIE POLSKO-SŁOWACKIE
2008-11-28
W poniedziałek (1 grudnia) w Ośrodku Panorama przy ul. Wysokiej 15 w Krynicy Jerzy Miller, Wojewoda Małopolski podpisał porozumienia o współpracy i udzielaniu wzajemnej pomocy w sytuacjach kryzysowych na terenach przygranicznych z Jaroslavem Pecho, przewodniczącym Urzędu Rejonowego w Żylinie oraz z Igorem Smolko, przewodniczącym Urzędu Rejonowego w Preszowie.

Dzięki tym porozumieniom polskie i słowackie służby będą się nawzajem informować o zagrożeniach oraz udzielać sobie pomocy w razie katastrof, klęsk żywiołowych i poważnych wypadków.

Porozumienia dotyczą współpracy pomiędzy terenami przygranicznymi:
1) powiatami: Bardejów, Kieżmark, Poprad, Stara Lubownia (województwo preszowskie) z powiatami: nowosądeckim, gorlickim, nowotarskim i tatrzańskim (województwo małopolskie) oraz pomiędzy:
2) powiatami: Namiestowo, Liptowski Mikulasz (województwo żylińskie) z powiatami: tatrzańskim i suskim (województwo małopolskie).

W przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej na terenach przygranicznych, np. powodzi, wypadku pociągu, pożaru, służby polskie (Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego) oraz służby słowackie (Centrum Koordynacyjne) będą się wzajemnie informować i alarmować o wystąpieniu zagrożenia. Jeżeli sytuacja kryzysowa wystąpi na terenie Słowacji, służby słowackie mogą zwrócić się o pomoc m.in. polskiej straży pożarnej, policji, ratownictwa medycznego do wojewody małopolskiego. Podobnie, w razie wystąpienia zagrożenia na terenie Polski, służby polskie mogą prosić o pomoc stronę słowacką.
Polska Słowacja Republika Słowacka polsko-słowackie słowacko-polskie
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj