PAMIĘTAMY O KWATERACH WOJENNYCH
2008-10-22
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 68 posprzątali mogiły i Pomnik Pomordowanych na Wgórzach Krzesławickich w Krakowie w ramach programu "Pamiętamy o kwaterach wojennych"

„Pamiętamy o kwaterach wojennych” - to projekt Jerzego Millera, któremu bardzo zależy na tym, aby groby wojenne i miejsca pamięci nie tylko były utrzymywane w dobrym stanie, ale także, aby służyły młodym pokoleniom za miejsca, w których mogą zetknąć się z historią Polski namacalnie, a nie tylko ucząc się z podręcznika.

Zaczęliśmy wiosną 2008 r. od projektu „Pamiętamy o kwaterze legionowej”. Jerzemu Millerowi zależało na przypomnieniu młodym Małopolanom o miejscu szczególnym, jakim jest kwatera legionowa na Cmentarzu Rakowickim. Pierwsze spotkanie odbyło się 19 marca, w dniu imienin Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uczniowie ze wszystkich szkół, które się zgłosiły do projektu, spotkali się na Cmentarzu Rakowickim na uroczystości patriotycznej.

Kolejne spotkania w kwaterze legionowej odbyły się w kwietniu i w czerwcu. Uczniowie posprzątali kwaterę, posadzili kwiaty, a następnie wysłuchali opowiadania o historii Legionów.
Teraz rusza drugi, znacznie poszerzony etap projektu pod hasłem „Pamiętamy o kwaterach wojennych”.
Uczniowie będą mieli okazję odkrywać inne miejsca w Małopolsce związane ze zrywami niepodległościowymi, a szczególnie Legionami. W naszym województwie i w samym Krakowie jest wiele takich miejsc, ale często są one zapomniane. Młodzież będzie poznawać przebieg różnych wydarzeń historycznych, a także zaopiekuje się zaniedbanymi nagrobkami, kapliczkami i tablicami pamiątkowymi.
- Chcemy zachęcić młodych ludzi do podtrzymywania pamięci o tych, którzy są ważni dla Polski, dla Małopolski i dla Krakowa – podkreśla Jerzy Miller. – Jednocześnie pragniemy, aby nie był to przymus, ale spontaniczna chęć zadbania o to, co jest śladem naszej historii. Mamy piękną przeszłość i powinniśmy się nią chwalić, pamiętać o niej, a przede wszystkim o nią dbać.
Każda ze szkół, które biorą udział w programie, zobowiązała się do regularnej opieki nad wybranymi grobami wojennymi. Poza tym, w rocznice ważnych wydarzeń historycznych poszczególne szkoły będą przygotowywać „lekcje historii na żywo”, których scenariusz i oprawa zależne będą od pomysłowości i zaangażowania uczniów i nauczycieli. „Lekcje” mogą przybrać formę pogadanek, spektakli, konkursów. Do tej pory do udziału w projekcie zgłosiło się 10 szkół z Krakowa. Cały czas jednak czekamy na zgłoszenia kolejnych placówek. Zainteresowani mogą się zgłosić do biura prasowego wojewody małopolskiego tel. 012-392-11-16.

LISTA SZKÓŁ UCZESTNICZĄCYCH W PROJEKCIE:
Społeczna Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowa nr 7, Szkoła Podstawowa nr 61, Szkoła Podstawowa nr 68, Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2, I Prywatne Liceum Ogólnokształcące i Prywatne Gimnazjum nr 1, V Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 12, Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego
kwatera sprzątanie pomnik szkoła
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj