4 MILIONY NA OCHRONĘ CIETRZEWI I GŁUSZCÓW
2008-03-05
    Budowa woliery rehabilitacyjnej, zagospodarowanie siedlisk, wykupienie prywatnych polan leśnych w Gorczańskim Parku Narodowym, a także inwentaryzacja ptaków – to zadania II etapu programu ochrony głuszca i cietrzewia w Karpatach Zachodnich, który będzie realizowany przez najbliższe dwa lata.

Prawie 3 mln złotych na program przekaże Fundacja EkoFundusz, pozostałe ponad 1,2 mln to wkład własny beneficjentów. W przedsięwzięciu biorą udział: wojewódzki konserwator przyrody, Babiogórski Park Narodowy, Gorczański Park Narodowy oraz Nadleśnictwa m.in.: w Nowym Targu, Myślenicach, Krościenku, Piwnicznej, Wiśle.

We środę (5 marca) w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim podpisana została umowa dotycząca dofinansowania. EkoFundusz udziela dotacji w ramach zamiany polskiego zadłużenia zagranicznego na przedsięwzięcia w dziedzinie ochrony środowiska.

Dzięki tym pieniądzom w Ośrodku Hodowli Głuszca w Wiśle zbudowana zostanie woliera adaptacyjna dla ptaków rehabilitowanych po wypadkach. Pracownicy nadleśnictw przeprowadzą też zabiegi pielęgnacyjne w siedliskach ptaków, np. zasadzą brzozy, zrobią zabezpieczenia z siatki, ułożą stosy gałęzi. Zaplanowano też szczegółową inwentaryzację populacji obydwu gatunków. Dotacja EkoFunduszu pozwoli również na zakup specjalistycznego sprzętu do patrolowania terenu, m.in. rakiet śnieżnych, nart, skuterów śnieżnych, lornetek, aparatów fotograficznych. W Gorczańskim Parku Narodowym wykupione będą z rąk prywatnych polany leśne znajdujące się w pobliżu tokowisk.
Cietrzew i głuszec należą do grupy tzw. kuraków leśnych. Obydwa gatunki są w Polsce bardzo zagrożone. W województwie małopolskim zachowały się jeszcze ostatnie, w miarę stabilne populacje.

EkoFundusz przekazuje dotację na ochronę kuraków już po raz drugi. Pierwszy etap programu ochrony trwał w latach 2005-2007 i objął ponad 30 tys. hektarów karpackich lasów, łąk i torfowisk województwa małopolskiego.
Konferencja o kurakach
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj