Wokół pomocy dla poszkodowanych w wyniku ulew
2020-06-22

Otrzymaliśmy następujące pytanie prasowe:

Mam kilka pytań dot. pomocy dla mieszkańców dotkniętych skutkami ostatnich intensywnych opadów.
Wojewoda Piotr Ćwik zapowiedział "Jesteśmy gotowi do tego, by wypłacać zapomogi do 6 tysięcy złotych dla tych mieszkańców, których budynki mieszkalne zostały podtopione, w jakiejś części zniszczone. Czekamy na wnioski samorządów. Myślę, że już dziś będziemy mogli te środki wypłacać".
1. Jaką łącznie kwotą urząd dysponuje na te zapomogi?
2. Jaka inna pomoc jest planowana dla mieszkańców poza tymi 6 tys.?
3. Czy mieszkańcy, których np. domy zostały uszkodzone, otrzymają jakąś większą pomoc finansową niż wspomniane 6 tys? Jaką i kiedy i do jakiej kwoty będzie to pomoc?
4. Czy napłynęły już jakieś wnioski o te zapomogi do 6 tys. zł? Jeśli tak to z jakich powiatów i ile wniosków?

Oto nasza odpowiedź:

Dziś o godzinie 10.00 do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie wpłynął wniosek gminy Raciechowice o zasiłki do 6 tys. złotych dla poszkodowanych wskutek ostatnich ulew. Wójt gminy zawnioskował o 300 tys. złotych dla 50 gospodarstw, które ucierpiały. Te środki już przekazaliśmy na rachunek gminy.

Do godziny 12.00 wnioski złożyły kolejne samorządy (Tymbark, Mszana Dolna (gmina), Łapanów. Aktualnie są one przez nas rozpatrywane, przelewy wykonamy niezwłocznie.
Wszystkie poszkodowane gminy zostały przez nas poinformowane telefonicznie (zarówno Wójt, jak i ośrodek pomocy społecznej) o konieczności pilnego przesłania wstępnego wniosku o środki finansowe. Ośrodki Pomocy Społecznej otrzymały też od nas e-mail z procedurą i wzorem wniosku niezbędnego do pełnego rozliczenia otrzymanych środków.
Przypomnijmy, że osoby/rodziny, które poniosły straty, mogą uzyskać wsparcie. W tym celu należy kontaktować się z właściwym gminnym ośrodkiem pomocy społecznej.
Pomoc w formie zasiłku celowego na zabezpieczenie najpilniejszych potrzeb w związku z koniecznością usuwania skutków zdarzeń mających znamiona klęski żywiołowej przyznawana jest w kwotach do 6 tys. złotych. Na remont budynku lub lokalu mieszkalnego można uzyskać zasiłek do 20 tys. złotych, natomiast na odbudowę budynku lub lokalu mieszkalnego wsparcie finansowe może wynieść do 200 tys. złotych. W przypadku budynków gospodarczych służących zaspakajaniu niezbędnych potrzeb osoby/rodziny wysokość pomocy wynosi maksymalnie do 100 tys. zł, niezależnie od liczby uszkodzonych obiektów.
Gminy mogą starać się o pomoc z rezerwy celowej budżetu państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Po sporządzeniu listy uszkodzonych budynków samorząd przygotowuje wniosek o dotację na wypłatę zasiłków dla osób/rodzin poszkodowanych i kieruje go do wojewody. Kompletne i prawidłowo przygotowane wnioski wojewoda przekazuje do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Gminy mogą również wypłacać zasiłki ze środków własnych, a następnie wnioskować o zwrot tych środków z budżetu państwa.

Informacjamuw
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj