Wokół udziału kibiców w meczach
2020-06-15

Otrzymaliśmy następujące pytania prasowe:

(1) Chciałbym spytać czy Wojewoda wydał już zgodę na zapełnienie w 25% stadionu Cracovii na mecz, który został zaplanowany na 21 czerwca.
Jeśli nie, to czego można spodziewać się po decyzjach, czy fani zostaną wpuszczeni na trybuny czy ewentualnie aktualna sytuacja sprawia, że mecze będą odbywać się bez udziału kibiców. Prosiłbym także wówczas o wskazanie możliwego terminu wydania decyzji.
(2) W niedzielę 21 czerwca piłkarze Cracovii będą rozgrywali na własnym stadionie mecz ligowy. Czy zgodnie z przyjętymi założeniami kibice będą mogli wypełnić obiekt w 25%, czy planowane są jakieś zmiany?
(3) Zwracam się z pytaniem o decyzję Wojewody w sprawie wpuszczenia kibiców na mecze piłkarskiej Ekstraklasy. W niedzielę Cracovia gra swój mecz, Wisła Kraków we wtorek.
Decyzją Ministerstwa Zdrowia od 19 czerwca kluby mogą wpuszczać na stadiony 25% pojemności stadionu, ostateczne decyzje należą jednak do Wojewody.
Czy Państwo otrzymali już stosowne wnioski od Cracovii i Wisły Kraków? Czy została podjęta decyzja? Czy pojawiły się dodatkowe obostrzenia?

Oto nasza odpowiedź:

Przede wszystkim uściślijmy kwestie kompetencyjne i proceduralne.
Wojewoda nie wydaje zgody na organizację imprez masowych. Te kompetencje należą – w tym konkretnym przypadku – do Prezydenta Miasta Krakowa.
Natomiast w przypadku negatywnej oceny stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w związku z planowaną lub przeprowadzoną imprezą masową wojewoda, w drodze decyzji administracyjnej, może:
1) zakazać przeprowadzenia imprezy masowej z udziałem publiczności;
2) wprowadzić, na czas określony albo nieokreślony, zakaz przeprowadzania przez organizatora imprez masowych na terenie województwa lub jego części.
Zasady te wynikają z ustawy z 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych.
Jeżeli zaś chodzi o kwestię wspomnianych „25%”, to wynika ona wprost z rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii z 12 czerwca 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 1031). Regulacje te wchodzą w życie 19 czerwca 2020 r.
Zgodnie z tym rozporządzeniem w przypadku meczów Ekstraklasy możliwe jest udostępnienie 25% liczby miejsc przeznaczonych dla publiczności (publiczność może zająć co czwarte miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie). Wynika to z § 1 pkt 3 wspomnianego rozporządzenia:
„na stadionach i boiskach w zakresie organizacji współzawodnictwa sportowego seniorów w rozgrywkach prowadzonych przez polski związek sportowy w drugiej i trzeciej klasie rozgrywkowej oraz Pucharze Polski lub ligę zawodową działającą w najwyższej klasie rozgrywkowej w sporcie piłka nożna oraz na stadionach oraz przy wykorzystaniu infrastruktury zewnętrznej do uprawiania sportów motorowych w zakresie organizacji współzawodnictwa sportowego w rozgrywkach prowadzonych przez polski związek sportowy w drugiej klasie rozgrywkowej oraz przez ligę zawodową działającą w najwyższej klasie rozgrywkowej w sporcie żużlowym organizacja współzawodnictwa sportowego odbywała się tak, aby udostępniono publiczności co czwarte miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, z tym że nie więcej niż 25% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności”.
Jeśli zaś chodzi o mecz 21 czerwca, to 13 marca 2020 r. Wojewoda Małopolski wydał decyzje zakazujące przeprowadzania imprez masowych zarówno przez Wisłę, jak i Cracovię z udziałem publiczności, mających się odbyć na obiektach tych klubów zgodnie z terminarzem rozgrywek sezonu 2019/2020 w ramach PKO Ekstraklasa.
16 czerwca 2020 r. do Wojewody Małopolskiego wpłynął wniosek MKS Cracovia o zmianę tejże decyzji.
Dziś wystąpiliśmy do właściwych służb o przedstawienie stanowiska w tej sprawie (KW Policji, KW PSP, MPWIS). Rekomendacje w zakresie oceny sytuacji epidemicznej wyda oczywiście Małopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. W oparciu o rekomendacje służb, ze szczególnym uwzględnieniem oceny sytuacji epidemicznej, Wojewoda Małopolski odniesie się do wspomnianego wniosku MKS Cracovia.

Informacjamuw
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj