close
2017-01-24
Komunikat Małopolskiego Wojewódzki Lekarza Weterynarii dotyczący ptasie grypy
Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii Agnieszka Szewczyk – Kuta informuje, że od 20.12.2016 r. do dnia 24.01.2017 r. na terenie województwa małopolskiego wykryto 6 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) - wszystkie u drobiu przyzagrodowego (ostatnie ognisko wykryto w Krakowie w dniu 11.01.2017 r.).

Jednocześnie w bieżącym roku potwierdzono wystąpienie wirusa HPAI u dzikich ptaków – u 8 padłych łabędzi niemych na terenie miasta Krakowa. Wszystkie ogniska u drobiu zostały w trybie natychmiastowym zlikwidowane, działania administracyjne zostały podjęte niezwłocznie po otrzymaniu dodatnich wyników badania drobiu.
2017-01-24
Nowy metropolita krakowski z wizytą w Urzędzie
Arcybiskup Marek Jędraszewski odwiedził dzisiaj Małopolski Urząd Wojewódzki. Spotkał się z wojewodą Józefem Pilchem, wicewojewodami Józefem Gawronem i Piotrem Ćwikiem, a także z dyrektorem generalnym Pawłem Muchą.

Wojewoda życzył księdzu arcybiskupowi wielu Łask Bożych w wypełnianiu misji, którą powierzył mu Papież Franciszek, oraz aby Boża Opatrzność dodawała mu sił potrzebnych do pełnienia duszpasterskiej służby i realizowania zamierzonych planów.
2017-01-24
Jeszcze lepsze warunki w szpitalu w Prokocimiu
Budynek A, potocznie zwany „Okrąglakiem”, powstał jeszcze w 1965 roku. Remont był tam bardzo potrzebny. Właśnie sfinalizowany został pierwszy etap rządowego Programu Przebudowy Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie na lata 2011-2018.

Rządowa dotacja pozwoliła na wyremontowane oddziałów liczących ok. 300 łóżek, kuchni, apteki, pomieszczenia dydaktycznego i technicznego. Powstał ponadto nowy Szpitalny Oddział Ratunkowy wyposażony w nowoczesne lądowisko.
2017-01-21
Dziękujemy za pasterską posługę, Księże Kardynale!
Podczas liturgii za posługę pasterską księdza kardynała Stanisława Dziwisza w archidiecezji krakowskiej wdzięczność wyrazili duchowni, władze miasta Krakowa oraz licznie zgromadzeni wierni.

W uroczystej mszy świętej w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Łagiewnikach wzięli udział m.in. premier Beata Szydło, minister z Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Sadurska oraz wojewoda małopolski Józef Pilch.
2017-01-20
Nowe drogi dla gminy Ciężkowice
Kilka miejscowości w gminie Ciężkowice (powiat tarnowski) wzbogaciło się o około 6,5 km nowej jezdni. Naprawić drogi, które zostały uszkodzone w wyniku klęsk żywiołowych, udało się dzięki dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

-Teren podgórski, w którym leży gmina Ciężkowice, jest bardziej narażony na zniszczenia podczas intensywnych opadów, powodzi czy podtopień niż drogi przebiegające na równinach. W ramach trzech transz przekazaliśmy samorządowi gminnemu 1 150 000 złotych dotacji na usuwanie szkód popowodziowych - powiedział podczas spotkania z przedstawicielami samorządu Ciężkowic i mieszkańcami gminy wicewojewoda małopolski Józef Gawron.
2017-01-19
Ruszyła kampania „Bezpieczny i Aktywny Senior”
Są strażnikami pamięci zbiorowej, a więc mają szczególny tytuł, aby być wyrazicielami wspólnych ideałów i wartości, które są podstawą i regułą życia społecznego – tak o seniorach powiedział kiedyś Jan Paweł II. Biorąc pod uwagę rolę, jaką ludzie starsi pełnią w naszym społeczeństwie, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchomiło kampanię „Bezpieczny i Aktywny Senior”.

Celem tej kampanii jest zwrócenie uwagi na konieczność zapewnienia osobom starszym bezpieczeństwa. Chodzi też o to, jak wiele korzyści dla nas wszystkich płynie z aktywizacji seniorów.
2017-01-18
Małopolskie rodziny na plusie
To był rok, gdy nie trzeba było liczyć każdej złotówki… To był czas, gdy mogliśmy układać plany na przyszłość... To były pierwsze święta, podczas których dzieci dostały takie prezenty, jakie sobie wymarzyły… Tak o programie „Rodzina 500 plus” mówią małopolskie rodziny, które z niego korzystają. Jedno jest pewne: cel, jakim była pomoc w wychowywaniu dzieci, został osiągnięty.

Wojewoda małopolski Józef Pilch oraz wicewojewodowie Józef Gawron i Piotr Ćwik odwiedzili kilka małopolskich rodzin, które otrzymują świadczenia w ramach programu, aby poznać ich zdanie na temat świadczenia. Słowami, które pojawiają się w każdej opinii, są „bezpieczeństwo” i „spokój”.
wstecz    do góry     drukuj