2023-02-03
Z myślą o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Kolejny oddział zamiejscowy Inspekcji Transportu Drogowego w Olkuszu

– Bezpieczeństwo w ruchu drogowym wymaga wzmocnienia administracji zespolonej. Jednostki kontrolne powinny być obecne w terenie. Dlatego bardzo zależy mi na rozbudowie i wzmocnieniu Inspekcji Transportu Drogowego – jednej ze służb zespolonych podległych Wojewodzie Małopolskiemu. Dokładnie cztery miesiące temu został otwarty zamiejscowy oddział WITD w Miechowie. Dziś na mapie pojawiła się kolejna jednostka wzmacniająca północno-zachodnią część województwa, tym razem w Olkuszu. To już szósty oddział terenowy Inspekcji, obok Nowego Sącza, Nowego Targu, Tarnowa, Chrzanowa i Miechowa. Odwracamy tendencję, którą kierowali się nasi poprzednicy polityczni – centralizacji wszelkich urzędów i struktur. Administracja i służby muszą być w terenie, blisko mieszkańców – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

W uroczystym otwarciu nowego oddziału zamiejscowego Inspekcji Transportu Drogowego w Olkuszu uczestniczyli także minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur oraz małopolski wojewódzki inspektor transportu drogowego Paweł Kucharczyk.

2023-02-02
Zdjęcie poglądowe z otwarcia wystawy Doctors Africa lekarze z pasją i sercem na krakowskich Plantach.

Afryka to kraj kontrastów. Z jednej strony kojarzy się z safari, pięknymi wschodami słońca, dziko żyjącą zwierzyną. Z drugiej – z podstawowymi problemami takimi jak choćby odpowiednia opieka medyczna. Lekarze i wolontariusze z misji medycznej „Doctors Africa” dokładają wszelkich starań, aby „robić różnicę” i efektywnie poprawić jakość życia mieszkańców Afryki Wschodniej. Na krakowskich Plantach nieopodal ul. Franciszkańskiej zobaczyć można wystawę pn. „Doctors Africa – lekarze z pasją i sercem” prezentującą dokonania tej grupy misyjnej. W otwarciu ekspozycji wziął dziś udział wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


Z pasji i potrzeby serca

Doctors Africa to projekt realizowany przez Fundację Centrum Dobroczynności Lekarskiej im. prof. Teresy Adamek-Guzik i Jana Guzika. Tworzony jest przez grupę lekarzy i studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, którzy swoimi zdolnościami i kwalifikacjami zawodowymi chcą wspierać potrzebujących w Afryce. Celem projektu jest poprawa jakości opieki zdrowotnej poprzez długotrwałą współpracę z tamtejszą społecznością. W 2022 r., z pomocą darczyńców, udało się zorganizować aż sześć wyjazdów do Maganzo i Bugisi na terenie Tanzanii.

2023-02-02
Zdjęcie poglądowe z wizyty wojewody Łukasza Kmity w Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Dobczycach.

Jest pierwsze w Małopolsce i zarazem najnowocześniejsze w Polsce. Można się tam przekonać, czym jest czad i jak się przed nim chronić. Zwiedzający zobaczą też animowany pożar oleju, próbę jego gaszenia wodą i tego skutki. Przekonają się też, jak szybko rozprzestrzenia się pożar lasu i jak groźne są skutki wypalania traw. Wszystko w realistycznych, sugestywnych inscenizacjach, wykorzystujących nowoczesne technologie.

Takie możliwości daje Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Dobczycach, otwarte w październiku 2022 roku. Dziś odwiedził je wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Towarzyszył mu poseł Władysław Kurowski.

2023-02-02
Sto dni przed egzaminem dojrzałości

Jest wolnym, swobodnym pochodem par po liniach kolistych lub krętych, urozmaiconym wplataniem motywów tanecznych. Charakteryzuje się dostojnością postawy, rycerskością w stosunku do partnerki i płynnością ruchów. Jest jednym z pięciu polskich tańców narodowych. Poloneza podczas swojego balu studniówkowego wykonali maturzyści Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. W. Witosa w Nawojowej. W pierwszej parze zatańczył II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński.

– Drodzy Uczniowie i Drogie Uczennice, przed Wami jeden z najważniejszych egzaminów w życiu: matura. Myślcie o niej jak o dniu rozpoczynającym nowy etap w Waszym życiu. Przed Wami niezliczone możliwości. Życzę, aby wybory, których dokonacie, były słuszne. Bądźcie odpowiedzialni i konsekwentni. Serdecznie dziękuję za zaproszenie do uczestnictwa w tym ważnym dla Was dniu. Połamania piór w maju! – mówi wicewojewoda Mateusz Małodziński.


2023-02-02
Dzień otwarty Punktu Informacyjno-Doradczego (PID)

4 lutego 2023 r., w godzinach od 9:00 do 15:00, w siedzibie Wydziału Spraw Cudzoziemców Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie (ul. Przy Rondzie 6) odbędzie się Dzień otwarty Punktu Informacyjno-Doradczego (PID).


W ramach wydarzenia możliwe będzie:
 -  dołączenie dokumentów do spraw w toku,
 -  uzyskanie bezpłatnej pomocy w zakresie przygotowania wniosku,
 -  uzyskanie informacji ogólnych dotyczących legalizacji pobytu i pracy,
 -  uzyskanie szczegółowych informacji o sprawach w toku,
 -  możliwość pozyskania informacji na temat działań na rzecz integracji cudzoziemców (w tym szczególności obywateli Ukrainy) w Małopolsce.

2023-02-01
Zdjęcie poglądowe z uroczystości przekazania obowiązków dowódcy Jednostki Wojskowej NIL.

Jednostka Wojskowa NIL, chociaż swoją obecną nazwę otrzymała w 2011 roku, funkcjonuje od przeszło 14 lat. Wspiera i zabezpiecza operacje prowadzone przez Wojska Specjalne w kraju i za granicą, w układzie narodowym i sojuszniczym.
 
Na terenie Jednostki odbyło się dziś przekazanie obowiązków nowemu dowódcy. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita skierował listy do dotychczasowego szefa Jednostki Wojskowej NIL płk. Andrzeja Gardynika oraz przejmującego obowiązki płk. Piotra Gomuły. W uroczystości uczestniczył I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

2023-02-01
Pamięć o obrońcach Ojczyzny. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita odwiedził cmentarz wojenny w Wysokiej w gminie Jordanów

1 i 2 września 1939 roku w Wysokiej niedaleko Jordanowa doszło do bitwy pomiędzy polskimi oddziałami wspieranymi przez miejscową ludność a pancernymi oddziałami niemieckimi. Ciała 14 poległych żołnierzy Wojska Polskiego i jednego cywila pochowano w zbiorowej mogile. 10 lat później w miejscu tym powstał cmentarz.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita złożył kwiaty na cmentarzu w Wysokiej, oddając hołd poległym Polakom walczącym o wolność Ojczyzny. Towarzyszyli mu posłowie Władysław Kurowski i Krzysztof Kozik. Cmentarz został odnowiony dzięki środkom z budżetu państwa.

wstecz    do góry     drukuj