2022-10-01
Zdjęcie poglądowe z uroczystej przysięgi 127 żołnierzy, którzy dołączyli do 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Leopolda Okulickiego, ps. Niedźwiadek.

Ja, żołnierz Wojska Polskiego przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie, krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg. Wypowiadając słowa przysięgi wojskowej w Limanowej, 127 żołnierzy dołączyło do 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Leopolda Okulickiego, ps. „Niedźwiadek”.

W tym ważnym wydarzeniu uczestniczyli: dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. broni Wiesław Kukuła, wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej Marcin Ociepa, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Andrzej Gut-Mostowy, poseł na Sejm RP Anna Paluch, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, przedstawiciele władz samorządowych, jednostek wojskowych, służb mundurowych oraz rodziny składających przysięgę żołnierzy.  

2022-10-01
Zdjęcie poglądowe z uroczystości przekazania nowego samochodu dla WITD w Krakowie przez wojewodę Łukasza Kmitę.

- Pęknięte tarcze hamulcowe, niesprawny układ kierowniczy, intensywny wyciek płynów eksploatacyjnych, nadmiernie zużyty bieżnik opon... Nie trzeba dużej wyobraźni, by mieć poczucie, jakie zagrożenie stanowi samochód mający choćby jedną z tych usterek. Jak wynika z danych Inspekcji Transportu Drogowego w Krakowie, tylko w 2021 roku inspektorzy zatrzymali dowody rejestracyjne ze względu na niewłaściwy stan techniczny 482 pojazdów. W tym roku takich przypadków było dotychczas 374. Te liczby pokazują najlepiej, jak ważna i potrzebna jest praca inspektorów transportu drogowego. I jak ważny jest rozwój Inspekcji Transportu Drogowego, obchodzącej w tym roku 20-lecie swojej działalności kontrolnej – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Już niebawem zostanie uruchomiony nowy oddział Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego na terenie Małopolski. Z uwagi na duży ruch na kierunku północ-południe nowa siedziba ITD będzie zlokalizowana w Miechowie - bezpośrednio przy trasie S-7 Kraków-Warszawa.

2022-10-01
Zdjęcie poglądowe z inauguracji roku akademickiego UP JPII oddział w Tarnowie, Wydział Teologiczny.

Rozpoczął swoją działalność w roku akademickim 2004/2005. Od 2009 r. jest częścią Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Dziś na Wydziale Teologicznym Sekcja w Tarnowie został zainaugurowany kolejny rok akademicki. W uroczystości odbywającej się w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie wziął udział I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

– Kolejny rok akademicki, kolejny rok naukowych wyzwań. Przed nowymi alumnami czeka piękna ścieżka edukacyjna. Życzę Państwu nauki i satysfakcji z podejmowanych trudów – mówi I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

2022-10-01
Zdjęcie poglądowe z inauguracji 659. roku akademickiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Studiowanie czas zacząć! W uroczystej – 659. – inauguracji roku akademickiego 2022/2023 Uniwersytetu Jagiellońskiego uczestniczył II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński, który przekazał list od ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.

2022-09-30
Zdjęcie poglądowe z akcji: SadziMy z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy

Każde zasadzone drzewo to ochrona klimatu – akcentował prezydent Andrzej Duda podczas IV edycji ogólnopolskiej akcji sadzenia drzew #sadziMY. Wskazywał, że akcja jest elementem polityki ochrony klimatu.

W tym roku Andrzej Duda wraz z licznymi wolontariuszami sadzili las w Leśnictwie Lipnica Wielka (Nadleśnictwo Stary Sącz), by własnym przykładem zachęcić do tego wszystkich Polaków. Prezydentowi towarzyszył I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

Andrzej Duda podziękował Józefowi Kubicy, p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych, za zorganizowanie po raz kolejny akcji rozdawania sadzonek we wszystkich nadleśnictwach w Polsce. Jak zaznaczył, do rozdania jest milion sadzonek.

2022-09-30
Odszedł na wieczną wartę… 

Dziś w kościele parafialnym w Balicach odbył się pogrzeb Druha Andrzeja z OSP Balicce. Zginął tragicznie na służbie, niosąc pomoc po poniedziałkowym wypadku na autostradzie A4… Strażacką przysięgę wypełnił do końca. „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”…

W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński. Obecni byli także przedstawiciele kierownictwa Komendy Głównej i Wojewódzkiej PSP, a także strażacy i ochotnicy z wielu małopolskich jednostek Straży Pożarnej. 

2022-09-30
Ocalały nie po to, aby żyć, ale by dać świadectwo

To było piekło na ziemi. Obóz koncentracyjny w Ravensbrück był głównym niemieckim obozem koncentracyjnym dla kobiet. Łącznie przywieziono tam ponad 100 tys. kobiet. Największą grupę, niemal 40-tysięczną, stanowiły Polki. Także polskie kobiety w większości były wśród więźniarek, na których przeprowadzono bestialskie eksperymenty pseudomedyczne. Wiele tysięcy Polek osadzonych w Ravensbrück zmarło z wycieńczenia lub zostało zagazowanych. Blisko 8000 doczekało oswobodzenia. Ostatnią żyjącą więźniarką Ravensbrück jest prof. Wanda Półtawska, która mimo swego wieku nieustająco daje świadectwo tego, co działo się w Ravensbrück. – To miejsce ma was nauczyć mądrości – mówiła podczas uroczystości pogrzebowych Polek rozstrzelanych w Ravensbrück, które 6 września 2022 r. odbyły się w brandenburskim Fürstenbergu.

wstecz    do góry     drukuj