O „Niepodległej” w Małopolsce
2018-01-16
W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbyło się spotkanie reprezentantów gmin i powiatów województwa małopolskiego z przedstawicielami Biura Programu „Niepodległa”. W trakcie spotkania zaprezentowano podstawowe założenia Programu i wskazano na możliwość dofinansowania projektów związanych z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a realizowanych przez społeczności lokalne.

- Bardzo dziękujemy Państwu za przybycie. Tak liczna obecność pokazuje, jak ważne jest świętowanie w naszych małych ojczyznach stulecia odzyskania niepodległości przez państwo polskie – powiedziała na początku spotkania Monika Kolasa, pełnomocnik wojewody małopolskiego ds. obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

Spotkanie miało charakter wprowadzający i było okazją do przedstawienia założeń dotyczących możliwości finansowania projektów w ramach Programu „Niepodległa”. O dotacje będą mogły wnioskować samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe. Takie rozwiązanie pozwoli na zgłoszenie większej liczby projektów realizowanych na obszarze gminy, powiatu i województwa, a ich ostatecznym beneficjentem będzie społeczność lokalna.

- Korzystając z okazji, chciałabym wspomnieć o projekcie „(Mało)polski Szlak Pamięci o Roku 1918”, do którego realizacji właśnie przystępujemy. Zwracamy się do Państwa z prośbą o udostępnienie informacji i materiałów związanych z tym, jak mieszkańcy Małopolski cieszyli się z kolejnych rocznic odzyskania niepodległości. Chcemy skatalogować pomniki, obeliski, tablice, albumy czy zdjęcia pokazujące, jak Małopolanie upamiętniali odzyskanie niepodległości. Z pewnością w Małopolsce wiele jest takich obiektów, które powstały w ramach świętowania okrągłych rocznic odzyskania niepodległości (np. tablic z roku 1928) i były dowodem na to, jak dla Małopolan ważna jest pamięć o roku 1918. Mam nadzieję, że wspólnie stworzymy taki Małopolski Szlak Pamięci o Roku 1918. Serdecznie zachęcam do włączenia się do tego projektu – zapowiedziała dyrektor Monika Kolasa.
20170115 niepodlegla 120170115 niepodlegla  220170115 niepodlegla 320180117 Niepodległa 4
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj