Wojewoda gościem „Tematów dnia” TVP3 Kraków
2017-12-29
Wojewoda Piotr Ćwik w programie podsumował miniony rok – najważniejsze inwestycje i zrealizowane zadnia, ale również odniósł się do protestu lekarzy i przyszłorocznych obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wojewoda podkreślił znaczenie prowadzonych oraz oddanych do użytku inwestycji infrastrukturalnych, a wśród nich: Łącznicy Zabłocie Krzemionki, przebudowy szlaku kolejowego E30, modernizacji „Zakopianki”, Północnej Obwodnicy Krakowa, jak również tych planowanych tuż po Nowym Roku - m.in. podpisanie umowy na drogę S7.

Te inwestycje kolejowe i drogowe przełamują trudny czas dla Małopolski, kiedy nasz region był pomijany w pieniądzach, które mógł otrzymywać na ich realizację. To nadrabianie pewnych zaszłości. Realizujemy nowe zadania, ale również te, które miały być już dawno ukończone. 4 mld zł na kolej w aglomeracji krakowskiej, niespełna 8 mld zł jeśli chodzi o województwo małopolskie to środki do 2023 roku – mówił wojewoda.

Przedstawiciel rządu zaznaczył, że w 2017 roku małopolskie samorządy pozyskały kwotę 28 mln zł z rezerwy głównej premiera na różnego rodzaju zadania inwestycyjne.

Środki Wojewody Małopolskiego pomogły w unowocześnieniu i uzupełnieniu sprzętu medycznego w Małopolsce. Dofinansowanie na zakup nowych karetek zostało przekazane Skawinie, Olkuszowi, Limanowej a w przyszłym roku nowy ambulans trafi do Tarnowa.

Wojewoda odniósł się również do protestu medyków:

Apelowałbym o spokój. () Protest opt-out to przejaw akcji zorganizowanej. Działania rządu w sprawie służby zdrowia są bardzo wymierne. Trzeba pamiętać, że nadrabiamy wieloletnie zaległości. Z tą sprawa próbowały zmagać się inne rządy – z widocznym dzisiaj skutkiem.

Trzeba przypomnieć, iż 1 stycznia urzędy wojewódzkie przejmą część zadań realizowanych dotychczas w ramach zadania zleconego przez urzędy marszałkowskie dotyczących świadczeń rodzinnych.

Te zadania będą realizowane w tych samych lokalizacjach. Administracja rządowa przejmie 68 tys. niezałatwionych spraw. Staramy się to tak zorganizować, aby podołać zadaniu – mówił Piotr Ćwik.

Na koniec wojewoda odniósł się do przyszłorocznych obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i złożył Małopolanom noworoczne życzenia:

To rok szczególny. Będziemy celebrowac i wspominać ważne uroczystości. Będzie to moment refleksji kiedy to 100 lat temu nasi przodkowie potrafili się zjednoczyć w dążeniu do odzyskania niepodległości. Rok 2018 powinien być przesłaniem, aby szukać w tym celebrowaniu zjednoczenia i spokoju dla nas wszystkich. Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!

Zachęcamy do obejrzenia materiału.
20171229 Tematy Dnia
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj