Oddech dla Krakowa
2017-12-21
- Północna Obwodnica Krakowa to prawdziwy oddech dla tego miasta. Ogłoszenie przetargu na projekt i budowę kończy sukcesem wieloletnie starania parlamentarzystów i samorządowców. To świetna wiadomość dla każdego, kto porusza się samochodem po Krakowie, ale też dla każdego, kto przez Kraków przejeżdża w ruchu tranzytowym - tak o znaczeniu drogi ekspresowej S52 mówi szef resortu Infrastruktury i Budownictwa. Dziś w krakowskiej siedzibie GDDKiA minister Andrzej Adamczyk wraz z wojewodą małopolskim Piotrem Ćwikiem poinformowali o ogłoszeniu przetargu na jej budowę.

- Obwodnica wpłynie niewątpliwie na jakość podróżowania i przyczyni się w większym stopniu do rozwoju komunikacyjnego naszego regionu. Ta inwestycja pokazuje również, że potrzeba czasem odpowiedniej determinacji i konsekwencji w realizowaniu obietnic składanych wyborcom – mówił wojewoda małopolski.S52 połączy wszystkie wyloty dróg krajowych po północnej stronie z miasta (A4, DK 79, DK 94, S7) i przejmie ruch tranzytowy oraz część ruchu miejskiego przechodzącego drogą krajową nr 79. Obwodnica wyeliminuje też konieczność wjazdu do miasta dla podróżujących od północy w kierunku Katowic i Tarnowa.

Długość dwujezdniowego odcinka wynosi ok 12,3 km, z czego ok. 1,6 km będzie przebiegało w 3 tunelach. Każda jezdnia będzie miała po 3 pasy ruchu. W ramach inwestycji zaplanowano budowę 4 węzłów: Modlnica, Zielonki, Węgrzce i Batowice. Powstanie też 27 obiektów mostowych i ok. 20 km dróg dojazdowych. Według planów Północna Obwodnicy Krakowa S52 powstanie do końca 2023 r.

Więcej informacji

Zdjęcie zaczerpnięte ze strony Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa
20171221 Obwodnica Północna
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj