Wojewoda gościem Radia Kraków
2017-12-20
Wojewoda Piotr Ćwik gościł w porannej audycji Radia Kraków. Wśród poruszonych tematów znalazły się m.in. dekomunizacja, organizacja ruchu w Krakowie i sytuacja na ostatnich derbach.

Wojewoda zaznaczył, że w czasie trwania derbów policja wykonywała dobrze swoje zadania i zapobiegła eskalacji przemocy.

- Muszę przypomnieć, że za bezpieczeństwo podczas imprezy odpowiada organizator. (…) Tydzień przed derbami w Urzędzie Wojewódzkim odbyło się posiedzenie zespołu interdyscyplinarnego. Uczestniczyli w nim przedstawiciele komendy wojewódzkiej, miejskiej, straży pożarnej, miasta i klubów. Tam policja podnosiła, jakie obszary muszą być brane pod uwagę przez organizatora. Wynotowałem te obszary i powtórzyłem to przedstawicielom klubu. Chodziło o identyfikację osób wchodzących, sprawdzenie miejsc gromadzenia się kibiców i zaplecza, czy nie zostały wniesione przedmioty, których nie powinno być na stadionie – mówił Piotr Ćwik.

W sprawie dekomunizacji wojewoda przypomniał, że ustawa dekomunizacyjna weszła w życie we wrześniu 2016 roku i dała samorządom czas, aby we własnym zakresie zmieniły nazwy ulic będące symbolami komunizmu z przestrzeni publicznej. W następstwie uzyskanej od IPN opinii 13 grudnia 2017 roku wojewoda podpisał zarządzenia zastępcze w stosunku do 9 z nich, a 16 kolejnych oczekuje na rozstrzygnięcie. Piotr Ćwik przypomniał, że zmiana nazw ulic nie powoduje żadnych konsekwencji finansowych dla mieszkańców – dokumenty zachowują ważność..

W odniesieniu do zmiany organizacji ruchu w Krakowie oraz tzw. stref zielonych na Kazimierzu wprowadzanych przez ZIKiT wojewoda zaznaczył, że celem wspólnym musi być optymalizacja ruchu w Krakowie z zachowaniem przepisów prawa.

Poruszono także kwestię programów rządowych służących seniorom. Zarówno „Opieka 75+”, jak i „Senior+” mają wyjść naprzeciw ich potrzebom i wspierać samorządy w realizacji polityki senioralnej.

Wojewoda przekazał też Małopolanom życzenia dobrych, spokojnych i bardzo rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz dobrego roku 2018.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy
piotr ćwik
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj