Zakopane – perła wymagająca troski i uwagi
2017-11-22
Wojewoda małopolski Piotr Ćwik uczestniczył w konferencji pn. „Krajobraz mojego Miasta”, która odbyła się w Zakopanem z inicjatywy prof. Magdaleny Gawin, podsekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego i generalnego konserwatora zabytków. Kampania społeczna „Krajobraz mojego Miasta” ma za zadanie kształtować odpowiedzialną i aktywną postawę dbałości o wspólną przestrzeń miejską.

- Zakopane to przepiękna perła, którą trzeba odkurzyć i pokazać. Trzeba coś zrobić z tym, żeby Zakopane oczyścić z reklam. Tematem bardzo istotnym jest również architektura drewniana – mamy na dzisiaj 1400 obiektów wpisanych na listę konserwatora. Nic się z tym tematem nie dzieje, budynki stoją zamknięte. Podczas majowego spotkania z konserwatorem i organizacjami zgłosiłem pomysł inicjatywy. Być może w Zakopanem samorządy powinny zainicjować podobną formułę, jak Oświęcimski Strategiczny Program Rządowy w Oświęcimiu – powiedział wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Uczestnicy konferencji mogli zobaczyć fragmenty filmu „Krajobraz mojego miasta”, który pokazuje, jak rozwiązywać współczesne problemy miast – takie jak reklamowy chaos, dbałość o zieleń oraz ochrona miejsc pamięci. Zaprezentowano również fragmenty filmu „Piękne, polskie, drewniane”, traktującego o pielęgnacji i konserwacji obiektów drewnianych oraz przedstawiającego przykłady drewnianych domów w polskich miastach.
20171123 Zakopane 120171123 Zakopane 220171123 Zakopane 320171123 Zakopane 420171123 Zakopane 5
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj