W Krakowie zostało otwarte Centrum Eksperckie Kontrwywiadu NATO
2017-10-19
W siedzibie Centrum Operacji Lądowych – Dowództwie Komponentu Lądowego w Krakowie odbyła się uroczystość oficjalnego otwarcia Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO. W wydarzeniu udział wzięli ministrowie obrony narodowej Polski – Antoni Macierewicz, Słowacji – Peter Gajdoš, Rumunii – Mihai-Viorel Fifor i Węgier – István Simicskó.

Jak powiedział minister A. Macierewicz:

To tutaj właśnie będą wypracowywane podstawowe normy, zasady i sposoby działania kontrwywiadów krajów sojuszniczych NATO po to, aby móc skutecznie przeciwstawić się penetracji ze strony naszego przeciwnika. Penetracji, która dzisiaj obejmuje wszystkie dziedziny życia i dotyka nie tylko naszych armii, ale dotyka także infrastruktury krytycznej, dotyka naszego życia cywilnego, realizowana jest poprzez zarówno narzędzia cybernetyczne, jak i klasyczną penetrację szpiegowską.

Dlatego waga tego przedsięwzięcia i odpowiedzialność, która spada na funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy tu będą pracowali, jest gigantyczna. Od nich zależeć będzie bezpieczeństwo naszych armii. Od nich zależeć będzie bezpieczeństwo naszych państw i naszych narodów – podkreślił szef MON-u.

Centrum jest zdolne do ćwiczenia, nauczania ale także do przygotowywania ekspertyz z działalności kontrwywiadowczej. To wynik współpracy nie tylko w ramach NATO, ale także naszych bratnich narodów – Słowacji i Polski – dodał słowacki minister obrony narodowej Peter Gajdoš.

Centrum Eksperckie Kontrwywiadu NATO powstało z inicjatywy Polski i Słowacji, przy udziale Chorwacji, Czech, Litwy, Niemiec, Rumunii, Słowenii, Węgier i Włoch.

Więcej o wydarzeniu

Źródło: Strona Ministerstwa Obrony Narodowej

Fotografia zaczerpnięta ze strony Ministerstwa Obrony Narodowej
20171019 CEK NATO
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj