O ważnych inwestycjach i miejscach pamięci
2017-10-17
Wojewoda małopolski Piotr Ćwik był gościem programu „Tematy dnia” w TVP3 Kraków. Rozmawiano m.in. o ważnych dla Małopolski inwestycjach oraz o małopolskich cmentarzach wojennych.

- W Małopolsce obecnie realizowanych jest wiele inwestycji drogowych i kolejowych, które nie są obietnicami, lecz stają się faktem. Można powiedzieć , że nasz region odrabia zaległości, a na wiele z tych przedsięwzięć Małopolanie musieli długo czekać. (…) Z programów rządowych realizowane są drogi ekspresowe, powiatowe i gminne, które stanowią ważny wkład w stworzenie dobrej sieci dróg – tak, abyśmy mogli w naszym regionie poruszać się bezpiecznie i płynnie – mówił wojewoda.

W rozmowie poruszono również temat wyremontowanych ostatnio cmentarzy – z I wojny światowej w Łagiewnikach i z II wojny światowej w Przegorzałach (tzw. „Glinnika”). Piotr Ćwik podkreślił, jak ważne jest wspólne dbanie o te miejsca pamięci i godne uczczenie spoczywających tam ofiar.

Wojewoda przypomniał, że osoby, które przypuszczają, że ich bliscy spoczywają na „Glinniku”, w dalszym ciągu mogą przekazywać swój materiał genetyczny. Pozwoli to zidentyfikować – jak dotąd bezimienne – ofiary egzekucji, które podczas II wojny Niemcy przeprowadzali w Przegorzałach.

Zachęcamy do obejrzenia całej rozmowy
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj