Zrównoważony rozwój Polski i Małopolski
2017-09-06
Wojewoda małopolski Piotr Ćwik był dziś gościem Radia Kraków podczas XXVII Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju. Wśród poruszonych tematów znalazły się m.in.: wyróżnienie premier Beaty Szydło tytułem „Człowieka Roku”, inwestycje w Małopolsce oraz reforma oświaty.

Jak zaznaczył Piotr Ćwik, szefowa polskiego rządu została uhonorowana za to, kim jest i co robi. Na wyróżnienie miały niewątpliwie wpływ uruchomione przez polski rząd zarówno społeczne, jak i gospodarcze programy, które napędzają inwestycje w kraju.

- „500 plus” jest realizowany, świetnie się przyjął. Co do „Mieszkania plus”, to ten program nabiera tempa. Są jednak inne programy gospodarcze. Jest obszar zrównoważonego rozwoju, program wyrównywania szans i docierania do nowych terenów – przypomniał wojewoda.

Piotr Ćwik zauważył, że krynickie Forum to dobra okazja, by w gronie międzynarodowym porozmawiać o takich konstruktywnych rozwiązaniach. Trzeba jednak pamiętać, że rozmowy podczas Forum powinny być punktem wyjścia do konstruktywnych działań i szerokiej współpracy.

Wojewoda odniósł się też do tego, że również Małopolska potrzebuje inwestycji i zrównoważonego rozwoju:
- Chodzi o nadrabianie zaległości. Małopolska jest beneficjentem. Przywołam drogę S7, Zakopiankę. Potrzeba jeszcze zająć się tematem Sądeczanki. Inwestycje kolejowe – w Małopolsce do 2023 roku wydane zostanie ponad 5 miliardów. Do tego rozwój Balic. To stoi po stronie Małopolski. Chodzi o nadanie pędu gospodarczego. Chcemy do Krynicy i Nowego Sącza jechać szybciej i bezpieczniej. Pewnie tak będzie.

Nie zabrakło też odwołań do rozpoczętego właśnie nowego roku szkolnego i wdrożonej reformy oświaty.

- Nowa, dobra szkoła to kontynuacja. Oświata w Polsce nie zaczęła się od zera. Zadania są realizowane od lat. Miałem okazję uczestniczyć w otwarciu szkoły w Kluszkowcach. Rok temu tam byłem z panią poseł Paluch. Widzieliśmy, jak to jest realizowane. Oni budowali nową szkołę. Udało się pozyskać środki rządowe na tę budowę. Cieszy się samorząd, cieszą się dzieci. To też wyrównywanie szans. Co do inauguracji w nowej rzeczywistości, to rozmawiałem z panią kurator. Wszystko jest realizowane zgodnie z planem – zaznaczył wojewoda małopolski

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy
20170906 Radio Kraków Krynica Wojewoda
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj