Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju
2017-09-05
Trwa XXVII Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju. To największa konferencja międzynarodowa w naszej części Europy. W tym roku przedstawiciele rządów krajów Europy Środkowej i Wschodniej prowadzą dyskusje wokół tematu „Projekt Europa – jaki przepis na następne dekady?”. W Krynicy-Zdroju byli obecni m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło, ministrowie, parlamentarzyści oraz wojewoda małopolski Piotr Ćwik i wicewojewoda małopolski Józef Gawron. Wśród gości z zagranicy znaleźli się m.in. prezydent Gruzji Giorgi Margwelaszwili praz prezydent Macedonii Gorge Iwanov.

Krynickie spotkanie to nie tylko przestrzeń wymiany poglądów i obserwacji, ale także okazja do wyeksponowania dobrych wzorców. Dlatego też Forum przyznaje nagrodę wybitnym osobom, które mają realny wpływ na sytuację w Europie Środkowo-Wschodniej oraz wyróżniają się swymi dokonaniami i zamierzeniami. Z dumą informujemy, że tytuł Człowieka Roku XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy Rada Forum przyznała premier Beacie Szydło.

- Jestem zaledwie kapitanem drużyny, która ma za zadanie zmieniać Polskę. Tak naprawdę to jest nagroda wszystkich – moich koleżanek i kolegów, którzy siedzą tutaj na sali, pracujących na co dzień w rządzie i wprowadzających poszczególne projekty i programy. Mogę śmiało powiedzieć, że nie ma w tej chwili w rządzie ministra, który nie ma się czym poszczycić. Wszystkie resorty wspaniale pracują i dzięki temu możemy powiedzieć, że tak dużo dobrego się dzieje – mówiła szefowa polskiego rządu, odbierając nagrodę.

Beata Szydło dodała, że jej priorytetem jest to, aby Polska należała do „awangardy nowoczesnej Europy”, a Polacy czuli się bezpiecznie i ze spokojem oraz nadzieją myśleli o przyszłości.

- To polski kapitał, polskie firmy są solą naszej gospodarki. Biznes zaczyna się od pomysłu, od marzeń, ale żeby te marzenia mogły się urzeczywistnić, potrzebna jest rola państwa, rola rządu. To państwo powinno usuwać przeszkody, otwierać nowe rynki. I to właśnie z myślą o tych założeniach przyjęliśmy Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i konsekwentnie go realizujemy – podkreśliła premier Beata Szydło w swoim wystąpieniu w ramach panelu „Jak odnieść sukces w biznesie? Polskie Czempiony”.

W jednym z paneli Forum wziął również udział wojewoda małopolski Piotr Ćwik. Uczestnicy rozmawiali na temat „Inwestycje w Polsce – bieg z przeszkodami”. Dyskusja dotyczyła głównie inwestycji telekomunikacyjnych w Polsce. Jak podkreślano, konieczne są intensywne i konsekwentne działania, które ułatwią i usprawnią te procesy. Zwracano uwagę na ograniczenia prawne w tym zakresie oraz potrzebę sprawnego sądownictwa.

- Potrzebne są nie tylko zmiany legislacyjne, ale także poszerzanie świadomości społeczeństwa. Podróżując po Małopolsce, odwiedzam miejsca, które można zaliczyć do tzw. "białych plam". Inwestycje w infrastrukturę telekomunikacyjną są tam niezbędne, jednak często napotykają na opór mieszkańców. Należy zatem nie tylko zwiększać świadomość społeczeństwa w tym zakresie, stworzyć wspólną platformę do dialogu z przedsiębiorcami, ale potrzeba również miarodajnych ekspertyz pokazujących, jakie np. maszty telekomunikacyjne mają oddziaływanie na środowisko i na człowieka – mówił wojewoda Piotr Ćwik.

W panelu uczestniczył również sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Jerzy Kwieciński, który zwrócił uwagę na to, że potrzeby inwestycyjne nie będą malały. Dlatego konieczne jest rozszerzenie infrastruktury telekomunikacyjnej. Wiceminister podkreślił też, że Polska zrobiła duży krok do przodu w ostatnich latach, zaś dzięki działaniom w ramach Planu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju może być jeszcze lepiej. Szczególne znaczenie ma likwidowanie barier w prowadzeniu inwestycji. Równie istotny jest pełny dialog z biznesem – tak potrzebny choćby przy wypracowywaniu dobrych rozwiązań prawnych.

Wśród poruszonych wątków pojawiła się także elektromobilność, która również jest przestrzenią do szerokiej współpracy biznesowej oraz szansą dla gospodarki i środowiska.
20170906 Forum w Krynicy (1)20170906 Forum w Krynicy (2)20170906 Forum w Krynicy (3)20170906 Forum w Krynicy (4)20170906 Forum w Krynicy (5)20170906 Forum w Krynicy (6)20170906 Forum w Krynicy (7)
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj