Nowy okres świadczeniowy w Programie „Rodzina 500 plus”
2017-08-04
Od 1 sierpnia 2017 roku można składać wnioski na kolejny okres świadczeniowy w Programie „Rodzina 500 plus”. W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbył się dziś briefing prasowy poświęcony zmianom w świadczeniu z Programu oraz podsumowaniu pierwszych dni składania wniosków. Informacje na temat nowego okresu zasiłkowego przedstawili wojewoda małopolski Piotr Ćwik oraz dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Jacek Kowalczyk.

Nowy okres świadczeniowy
Przypominamy. Można już składać wnioski na kolejny okres zasiłkowy, który rozpocznie się od 1 października. Aby dalej korzystać z Programu, trzeba złożyć nowy wniosek (jest to możliwe od 1 sierpnia).

Efekty Programu są widoczne
Ponad roczny okres działania Programu daje już dość wyrazisty obraz jego osiągnięć.

- Program na pewno znacznie zmniejszył poziom ubóstwa i dał szansę na zorganizowanie wakacyjnego wyjazdu dla wielu rodzin. Spowodował, że pary częściej planują powiększenie rodziny. Wiele rodzin powtarza, że dzięki „500 plus” czują spokój i stabilizację – podsumowuje efekty Programu wojewoda Piotr Ćwik.

W Małopolsce z Programu korzysta blisko 380 tysięcy dzieci. Dotychczas wypłacono prawie 2,8 miliarda złotych.

Zmiany w Programie
Na kolejny okres świadczeniowy zostały wdrożone rozwiązania, które służą „uszczelnieniu” systemu, wyeliminowaniu nieprawidłowości oraz wprowadzeniu usprawnień.

- Warto podkreślać, że chodzi tu głównie o profilaktykę. Skala nadużyć była marginalna, ale chcemy, by świadczenie nie było wypłacane w nieuzasadnionych przypadkach – zaznacza wojewoda Piotr Ćwik.

Uważajmy na oszustów!
- Zwracamy uwagę, że złożenie wniosku nie wiąże się z pobieraniem jakichkolwiek opłat, pojawiające się propozycje odpłatnej pomocy w wypełnianiu wniosków, fałszywe strony internetowe lub tzw. pośrednicy to zwyczajne nadużycia i oszustwa – przypomina dyrektor Jacek Kowalczyk.

Infolinia
Dodatkowo – w razie pytań – można skorzystać z infolinii, która działa w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim od 1 sierpnia 2017 r. Pod numerem telefonu 12 392 12 80, działającym od poniedziałku do piątku w godzinach 10-14, można otrzymać wszelkie informacje na temat Programu. W trakcie trzech dni udzielono ponad stu informacji telefonicznych.

Ważne terminy
Pamiętajmy o tym, że termin wypłaty świadczenia i jego ciągłość jest uzależniony od terminu złożenia wniosku:
- jeśli wniosek zostanie złożony do końca sierpnia, wypłata nastąpi do końca października (pełna ciągłość);
- jeśli wniosek zostanie złożony od 1 sierpnia do końca października, wypłata nastąpi z wyrównaniem;
- jeśli wniosek zostanie złożony później niż w październiku, wypłata nastąpi bez wyrównania.

Wnioski można składać bezpośrednio w urzędzie, drogą elektroniczną lub za pośrednictwem poczty.

Początek nowego okresu świadczeniowego
- Pierwsze dni składania wniosków przebiegają spokojnie. 1 sierpnia w Małopolsce złożono ich 7 564 (w tym 4 171 elektronicznie), zaś 2 sierpnia – 6 513 (w tym 2 991). Nie mamy sygnału o tłoku w urzędach, a ośrodki pomocy społecznej dobrze sobie radzą. Nie odnotowano też prób wyłudzania pieniędzy za wypełnienie wniosku – podsumowuje dyrektor Jacek Kowalczyk.

Dodatkowe informacje na temat realizacji programu Rodzina 500 Plus

500 Plus w pigułce
rodzina500plus_briefing001rodzina500plus_briefing002rodzina500plus_briefing003rodzina500plus_briefing004rodzina500plus_briefing005rodzina500plus_briefing006rodzina500plus_briefing007rodzina500plus_briefing008
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj