O edukacji i gospodarce w gronie dyplomatów
2017-07-17
Włączenie się placówek dyplomatycznych obecnych w Polsce w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, współpraca gospodarcza to główne tematy, które zostały poruszone podczas spotkania wojewody Piotra Ćwika i wicewojewody Józefa Gawrona z korpusem dyplomatycznym w dniu 17 lipca 2017.

Było to pierwsze spotkanie korpusu dyplomatycznego po objęciu urzędu wojewody małopolskiego przez Piotra Ćwika. W wypowiedziach gości przybyłych do Urzędu Wojewódzkiego przeważały tematy związane z zaangażowaniem się placówek dyplomatycznych w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Rzeczypospolitą Polską. Konsul Generalna Węgier Adrienne Körmendy wyraziła potrzebę wspólnego określenia sposobu zaangażowania placówek w projekty związane z obchodami setnej rocznicy wydarzeń 1918 roku.

Podczas rozmowy Konsulem Generalnym Ukrainy Olehem Mandiukiem poruszono kwestie legalności zatrudnienia obywateli Ukrainy przebywających w Małopolsce a także włączenia się Ukrainy w projekty realizowane przez Grupę Wyszehradzką.

Uczestnikiem spotkania była również Regina von Ahn, attaché ds. kultury Konsulatu Generalnego Republiki Federacji Niemiec, która z uznaniem wypowiedziała się o współpracy polsko-niemieckiej w zakresie edukacji. „Bardzo cieszy nas możliwość realizacji programu DSD, który umożliwia uzyskanie niemieckiego dyplomu na poziomie gimnazjum i liceum” - podkreśliła pani wicekonsul.
„W realizacji programu wspierani jesteśmy przez panią kurator Barbarę Nowak, a patronat nad przedsięwzięciem objęła pani Agata Kornhauser-Duda.”
- zaznaczyła wicekonsul. Ważnym elementem działań strony niemieckiej jest włączanie do programu edukacyjnego młodzieży niemieckiej wizyt w miejscach pamięci o ofiarach holocaustu. W ramach tego programu młodzież niemiecka przyjeżdża do Małopolski.

Wicekonsul Generalna USA w Krakowie Pam DeVolder obecna na spotkania poruszyła temat współpracy polsko-amerykańskiej w ramach konferencji organizowanej w Polsce dotyczącej bezpieczeństwa cyberprzestrzeni CYBERSEC, w której wezmą udział amerykańcy specjaliści, m. in. Melissa Hathaway - były ekspert ds. cyberbezpieczeństwa w administracji George’a W. Busha i Baracka Obamy, Starszy Doradca na Uniwersytecie Harvarda.

Uczestnicy spotkania wielokrotnie podkreślali bardzo udaną i intensywną współpracę placówek dyplomatycznych z instytucjami województwa małopolskiego.
20170717 Wizyta delegacji (1)20170717 Wizyta delegacji (2)20170717 Wizyta delegacji (3)20170717 Wizyta delegacji (4)
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj