Poznajmy się na nowo
2017-06-05
Stanowisko wojewody małopolskiego objął 3 czerwca. Wie, że to wyzwanie, ale podkreśla, że powierzone mu zadania nie są dla niego tak całkiem „nowe”. Od półtora roku był przecież wicewojewodą. Nie bez znaczenia jest też jego ponad 20-letnie doświadczenie samorządowca. Piotr Ćwik spotkał się dzisiaj z dziennikarzami, aby opowiedzieć o swoich planach i priorytetach. Towarzyszył mu wicewojewoda Józef Gawron.

- Spotykaliśmy się już wielokrotnie, ale chciałbym, abyśmy poznali się na nowo. Jestem do Państwa dyspozycji. Zależy mi na dobrej komunikacji z Państwem. To podstawa dobrej współpracy. Dlatego miejsce naszego spotkania nie jest przypadkowe. Będą tu Państwo zawsze mile widziani – mówił wojewoda Piotr Ćwik do dziennikarzy zgromadzonych w jego gabinecie.

Jakie kierunki?
Pytany o swoje plany Piotr Ćwik podkreśla, że polski rząd ma wspólne priorytety i konsekwentnie je realizuje. Są to: Rodzina, Rozwój i Bezpieczeństwo.
- To one wyznaczają nasze działania. To trzy główne cele naszych wspólnych projektów. Trzy filary wszystkich dobrych zmian, które chcemy wprowadzać. Przed nami jeszcze wiele do zrobienia. Dlatego od razu przechodzimy do działania. Już dziś na spotkaniu z dyrektorami wydziałów Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego podkreśliłem, jak ważne zadania mamy do wykonania, a zarazem – jak Małopolanie doceniają to, co już się zmieniło. Pamiętajmy, że jestem nie tylko reprezentantem rządu w Małopolsce, ale także łącznikiem między Małopolanami a rządem. Dlatego głos Małopolan i ich potrzeby są dla mnie punktem wyjścia podejmowanych działań – zaznacza wojewoda Piotr Ćwik.

Jakie zasady?
- Obejmując pierwszy raz funkcję publiczną, powiedziałem sobie: bez względu na to, co się robi w życiu, trzeba jasno ustalić swoje zasady. Takie, które nie podlegają dyskusji, których trzeba przestrzegać i bronić. Moje to: szacunek do drugiego człowieka i pracowitość. To, że trzeba od siebie wymagać. Liczy się ciężka praca i jej konkretne efekty. Tego wymagam od siebie i od innych. Zostając wicewojewodą, rozpocząłem kolejny etap w swoim życiu. Także teraz, jako wojewoda, pamiętam o regułach, którymi dotychczas się kierowałem. To one wyznaczają moją życiową drogę i moje priorytety. I co istotne, określają mnie zarówno jako człowieka, jak i osobę pełniącą funkcje publiczne – podkreśla wojewoda.

Zaskoczenie?
Nominację na stanowisko wojewody małopolskiego Piotr Ćwik odebrał 2 czerwca z rąk premier Beaty Szydło. Nową funkcję objął 3 czerwca. Dotychczasowy wojewoda małopolski Józef Pilch złożył rezygnację z powodów zdrowotnych.
- Tak, niewątpliwie było to dla mnie zaskoczeniem, ale powiedzmy sobie szczerze: zmiana nie jest aż tak duża. Pełniłem przecież dotychczas funkcję wicewojewody, znam te zadania i ten Urząd. Zmienia się kapitan, ale zadania pozostają przecież takie same – podsumowuje Piotr Ćwik.

Zespół przede wszystkim
- To się oczywiście nie zmieni: byliśmy i nadal będziemy zespołem skupionym wokół realizacji wspólnych celów. Panie Wojewodo, deklarujemy pełne wsparcie i wszelką pomoc. Wiemy, że Pan sobie doskonale poradzi, bo przez tych kilkanaście miesięcy działo się przecież dużo. Poznaliśmy się już dobrze, a teraz będziemy się poznawać coraz lepiej – mówił, obecny na spotkaniu z dziennikarzami, wicewojewoda Józef Gawron.

Kilka informacji o nowym wojewodzie małopolskim Piotrze Ćwiku
Urodził się w 1968 roku w Krakowie. Ukończył studia wyższe w Akademii Ignatianum w Krakowie, uzyskując tytuł magistra filozofii. Ukończył także studia podyplomowe z zarządzania oświatą oraz doradztwa europejskiego.
Nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 1 w Skawinie, a następnie (w latach 2000–2014) dyrektor Zespołu Katolickich Szkół im. Jana Pawła II w Skawinie.
W latach 1994–2014 radny (najpierw zasiadał w Radzie Miejskiej w Skawinie, a od 2006 – w Radzie Powiatu Krakowskiego). W trakcie pracy samorządowej pełnił m.in. funkcję przewodniczącego Komisji Edukacji w Radzie Miejskiej w Skawinie i przewodniczącego Komisji Edukacji Publicznej w Radzie Powiatu Krakowskiego.
Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej VII kadencji. W Sejmie pracował w Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, Komisji Nadzwyczajnej do spraw związanych z ograniczaniem biurokracji.
16 grudnia 2015 roku objął stanowisko II wicewojewody małopolskiego, zaś 3 czerwca 2017 roku – wojewody małopolskiego. Ma żonę Annę oraz dwóch synów: Piotra i Michała. Lubi sport, zwłaszcza piłkę nożną i siatkówkę, oraz wycieczki górskie.
KONFERENCJA POZNAJMY SIE NA NOWO (5)KONFERENCJA POZNAJMY SIE NA NOWO (4)KONFERENCJA POZNAJMY SIE NA NOWO (3)KONFERENCJA POZNAJMY SIE NA NOWO (2)KONFERENCJA POZNAJMY SIE NA NOWO (1)
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj