Dbamy o szczególne Miejsce Pamięci
2017-05-23
Były Niemiecki Obóz Koncentracyjny i Zagłady Auschwitz-Birkenau jest miejscem nad wyraz szczególnym i symbolicznym. Dziedzictwo historyczne Obozu, tak bolesne dla Polaków, ale również innych narodów, stanowi dziś świadectwo o najwyższej wartości - symbol okrucieństwo totalitaryzmu i tragedii tak wielu niewinnych ofiar.

Wojewoda małopolski Józef Pilch spotkał się dzisiaj ze starostą oświęcimskim Zbigniewem Starcem, aby omówić inwestycje i programy, które dotyczą tego szczególnego obiektu.

- Ciąży na nas wielka odpowiedzialność, aby otaczać opieką Miejsca Pamięci, aby dbać o dziedzictwo tak ważne dla naszego Narodu. To nasza powinność i zobowiązanie, zarówno wobec ginących w Obozie Polaków, ludzi innych narodowości, jak i wobec przyszłych pokoleń. Bo pamięć to także odpowiedzialność - mówił dziś w Oświęcimiu wojewoda małopolski Józef Pilch.

Oto projekty i programy, o których rozmawiano:

- Lagerhaus – projekt Powiatowego Muzeum Sprawiedliwych spod Auschwitz
Na wniosek starosty oświęcimskiego wojewoda małopolski zarządzeniem z dnia 5 kwietnia 2017 r. przekazał na rzecz powiatu oświęcimskiego darowiznę działki, na której znajduje się budynek „Lagerhaus”. Budynek ten od 1924 był magazynem surowca Zakładu Polskiego Monopolu Tytoniowego. „Lagerhaus” pełnił w latach 1940-1944 pomocniczą funkcję dla obozu KL Auschwitz jako magazyn SS „Lagerhaus” (magazyn żywnościowy dla obozowej załogi SS). Budynek został wpisany do rejestru zabytków województwa małopolskiego. Do dnia dzisiejszego pozostawał jednak niezagospodarowany.
Przekazana przez Wojewodę działka ma umożliwić utworzenie oraz prowadzenie w budynku „Lagerhaus” Powiatowego Muzeum Sprawiedliwych spod Auschwitz.

- Będzie to miejsce, w którym będziemy mogli upamiętnić „cichych bohaterów” z czasów II wojny światowej – sprawiedliwych spod Auschwitz, którzy narażając swoje życie, pomagali więźniom Obozu – zaznaczył wojewoda.

- Oświęcimski Strategiczny Program Rządowy
OSPR jest wieloletnim programem rzeczowo-finansowym, na który dotychczas złożyło się V etapów. Jego główne założenia to:
- uporządkowanie obszaru wokół byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau,
- budowanie obrazu Polaków jako dobrych gospodarzy,
- poprawa dostępności komunikacyjnej Oświęcimia.
Chodzi o pogodzenie bolesnego dziedzictwa Oświęcimia, jako miejsca szczególnego pomnika historii, z potrzebami turystów oraz codziennym życiem mieszkańców miasta.
Na realizację Programu w latach 2016-2020 – w ramach rezerwy celowej budżetu państwa – przewidziana jest kwota 35 milionów złotych. Na rok 2017 wojewoda małopolski podpisał umowy na kwoty 7 841 000 zł (źródło).

- Przekazanie nieruchomości położonych na terenie Pomnika Zagłady w Oświęcimiu na rzecz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu
Wojewoda małopolski 20 kwietnia przekazał również Państwowemu Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu nieruchomości Skarbu Państwa, na których znajduje się: część budynku cieplarni A-78, część budynku baraku gospodarczego A-79, budynek tzw. Domku letniego Rudolfa Hossa A-80 oraz budynek A-50 (AFUNAHMEGEBAUDE).
Wojewoda wyraził chęć przekazania w najbliższym czasie w ramach współpracy z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu kolejnych nieruchomości Skarbu Państwa.

- Cieszę się, że udaje nam się tak konstruktywnie współpracować ze starostwem powiatowym i wspólnie dążyć do tego, aby zachować pamięć o tym, co wydarzyło się w Obozie. Jesteśmy otwarci na dalsze działania, aby pokazać nowe oblicze „Lagerhausu”. Bardzo zależy nam także na tym, aby cele Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego były konsekwentnie realizowane, a Miejsce Pamięci Muzeum Auchwitz-Birkenau Były Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady zyskało nową przestrzeń – podsumowuje Józef Pilch.
oswiecim (1)oswiecim (2)oswiecim (3)oswiecim (4)oswiecim (5)oswiecim (6)oswiecim (7)oswiecim (8)oswiecim (9)
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj