Moja emerytura – mój wybór
2017-05-18
- Rzeczywiste znaczenie ma nie tyle ustawowy wiek emerytalny, co efektywny wiek przejścia na emeryturę, który jest kwestią indywidualną, dlatego ludzie powinni mieć wybór, kiedy zakończą aktywność zawodową – mówił prezydent Andrzej Duda 11 maja, inaugurując wraz z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską oraz przewodniczącym NSZZ „Solidarność” Piotrem Dudą kampanię społeczno-informacyjną „Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego”. Dziś w Krakowie, Rzeszowie oraz Gdańsku ruszyły spotkania w regionach.

Krakowskie rozmowy odbyły się w siedzibie Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność”. Uczestniczyli w niej: minister Elżbieta Rafalska, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski, wojewoda małopolski Józef Pilch, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Bogdan Kubiak, przewodniczący Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” Wojciech Grzeszek oraz dyrektor oddziału ZUS w Krakowie Marcin Kopeć.

Omawiając założenia reformy, minister Elżbieta Rafalska podkreśliła:
- Istotą nowej reformy emerytalnej jest danie wyboru osobom, które mogą przejść na emeryturę. Mówimy wyraźnie „moja emerytura mój wybór”, to jest nasza decyzja, czy chcemy zakończyć naszą aktywność zawodową w danym momencie. Emerytura to jest prawo, a nie obowiązek. Pamiętajmy o celach kampanii: sprawdź, zanim zdecydujesz; dowiedz się, jakie będziesz miał świadczenia emerytalne, jakie byś miał, gdybyś pracował rok dłużej. Wybór ma być w pełni świadomy.

Minister Wojciech Kolarski zaznaczył zaś, że podpisując ustawę o przywróceniu wieku emerytalnego, prezydent Andrzej Duda chciał, aby spełniły się oczekiwania wielokrotnie zgłaszane przez Polaków. Jak powiedział minister, opór Polaków przeciwko – jak mówili niektórzy – pracy niemal aż do śmierci był bardzo wyrazisty. Równie jasne było i jest oczekiwanie Polaków, że chcą mieć wybór, kiedy zakończą swą aktywność zawodową.

Jak podsumował wojewoda Józef Pilch:
- Przywrócenie wieku emerytalnego to tak naprawdę przywrócenie możliwości decydowanie o sobie! Nikomu nie trzeba chyba tłumaczyć, jakie to dla nas wszystkich było ważne i potrzebne!

Przypomnijmy 7 zasad emerytalnych:

1. Moja emerytura - mój wybór
Celem przywrócenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn od 1 października 2017 r. jest przede wszystkim umożliwienie każdemu ubezpieczonemu podjęcie samodzielnej decyzji o momencie zakończenia aktywności zawodowej. Ustawa określa minimalny wiek, w którym można skorzystać z prawa do emerytury.

2. Emerytura to prawo, a nie obowiązek
Ustawa określa minimalny wiek emerytalny. Każdy ubezpieczony sam powinien podjąć decyzję o momencie zakończenia aktywności zawodowej. Decyzja zależy od indywidualnej sytuacji ubezpieczonego i związana jest m.in. z:
- oczekiwaniami co do wysokości otrzymywanych w przyszłości świadczeń emerytalnych,
- oceną stanu zdrowia,
- sytuacją ogólną i indywidualną pozycją na rynku pracy,
- planami dotyczącymi długości odpoczynku po zakończeniu aktywności zawodowej.

3. Sprawdź zanim wybierzesz
Decyzja o przejściu na emeryturę jest indywidualnym wyborem, ale aby go świadomie dokonać pomocne są dokładne kalkulacje. Powołani w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych doradcy emerytalni oraz dostępny kalkulator emerytalny umożliwią na bieżąco wyliczenie emerytury i podjęcie decyzji o okresie przedłużenia aktywności zawodowej, po osiągnięciu wieku emerytalnego.

4. Emerytura – wybieram świadomie
Już obecnie 17% ubezpieczonych podejmuje decyzję o późniejszym skorzystaniu z prawa do emerytury niż w obowiązującym (podwyższonym) wieku emerytalnym. Obecny algorytm obliczania świadczenia premiuje dłuższe pozostawanie w zatrudnieniu. Im dłużej pracujemy tym kapitał na koncie i subkoncie ubezpieczonego jest wyższy, a średnia dalsza długość życia niższa, co w konsekwencji daje wyższą emeryturę. Efektem opóźnienia przejścia na emeryturę o rok jest o ok. 8% wyższe świadczenie. Jest to jeden z największych przyrostów na świecie.

5. Bezpieczna praca do emerytury
Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. Ustawa określająca minimalny wiek emerytalny zapewnia jednakowy 4-letni okres ochronny dla wszystkich pracowników. Oznacza to, że osoby, które skończą wiek 60/65 lat, a znajdują się już w okresie ochronnym, począwszy od października 2017 r., nadal będą z niego korzystać.

6. Emerytura zabezpieczona finansowo
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma zabezpieczone środki na wypłaty wszystkich świadczeń. Dobra sytuacja na rynku pracy spowodowała, że rynek pracodawcy zmienia się w rynek pracownika. Pracodawcom zależy na utrzymaniu wartościowych i doświadczonych pracowników, poprawiają się także warunki pracy. Wiele osób, które mogą lub będą mogły przejść na emeryturę będzie to skłaniało do kontynuowania pracy.

7. Polityka rodzinna wzmacnia emerytury
Na stabilność finansową systemu emerytalnego wpływ ma polityka rodzinna, której celem jest zwiększenie liczby narodzin, jakości wychowywania i kształcenia dzieci. Dzisiejsze wsparcie polityki prorodzinnej będzie miało wpływ na system emerytalny i w dłuższej perspektywie oznaczać będzie większe możliwości skierowania dodatkowych środków dla emerytów i rencistów.
logo-godny-wyborMinister Rafalska (1)Minister Rafalska (2)Minister Rafalska (4)
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj