„Witaj Maj, piękny Maj!”
2017-05-03
Konstytucja 3 maja… Pierwsza w Europie i druga na świecie... Dziś zaliczana do Znaków Dziedzictwa Europejskiego… W 1791 roku niewątpliwie wyprzedzała swój czas i – jak mówił dziś w swoim przemówieniu wojewoda małopolski Józef Pilch – była dowodem, że jesteśmy narodem, który chce bronić swego domu, chce go odbudowywać i budować według swoich reguł, suwerennie i mądrze. Kraków obchodził dziś 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Czynu Zbrojnego na Powiślu. Następnie w Katedrze Wawelskiej odbyła się uroczysta msza święta. Po jej zakończeniu ze Wzgórza Wawelskiego ruszył pochód, który zatrzymał się na placu Matejki. Pod drodze – pod Krzyżem Katyńskim na placu Ojca Adama Studzińskiego – złożono kwiaty od społeczności Krakowa i Małopolski.

Podczas uroczystości na placu Matejki wojewoda małopolski Józef Pilch wręczył akty nabycia obywatelstwa polskiego oraz przekazał odznaczenia państwowe.

Akty nabycia obywatelstwa polskiego otrzymało 9 osób, w tym 1 dziecko. Nowi obywatele pochodzą m.in. z Białorusi, Brazylii, Kazachstanu, Rosji, Ukrainy, Włoch. Są wśród nich piłkarz krakowskiego klubu, ukraińska rodzina polskiego pochodzenia aktualnie mieszkająca w Tarnowie oraz strażak z Makocic, który do Polski przyjechał w 1993 roku. Osoby te uzyskały obywatelstwo polskie na mocy postanowienia Prezydenta RP lub decyzji Wojewody Małopolskiego uznającej za obywatela polskiego.

Odznaczenia państwowe otrzymali zaś:
- Pani Elżbieta WIDŁAK – KRZYŻ KAWALERSKI ORDERU ODRODZENIA POLSKI za wybitne zasługi w kultywowaniu muzycznego dziedzictwa Polski,
- Pan Edward HARDT – KRZYŻ KAWALERSKI ORDERU ODRODZENIA POLSKI za wybitne zasługi w działalności na rzecz ochrony zabytków,
- Pani Magdalena MIGACZ oraz Pan Wiesław WÓJCIK – KRZYŻ KAWALERSKI ORDERU ODRODZENIA POLSKI za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju ruchu harcerskiego,
- Pan Wojciech GRZESZEK – SREBRNY KRZYŻ ZASŁUGI za zasługi w działalności społeczno-związkowej,
- Pan Kajetan RAJSKI – BRĄZOWY KRZYŻ ZASŁUGI za zasługi w działalności na rzecz upamiętniania historii Polski.

Przywołując wydarzenia z 1791 roku, warto przypomnieć, na czym powinien opierać się rozwój naszego kraju:

- W każdej budowie najważniejsze są silne fundamenty. Takie, którego nie pokona żadna zawierucha dziejowa. Czyż fundamentami naszej przyszłości nie są: dobra oświata, dobre i sprawiedliwe prawo, państwo, które nie dzieli obywateli na lepszych i gorszych, ale chce wszystkich traktować tak samo? I wreszcie rząd, który intensywnie pracuje na rzecz przyszłości kraju, a nie prywatnych interesów. Rząd, który nie boi się mówić swoim głosem, który nie naśladując nikogo, jasno wyraża swoje dążenia i aspiracje! Czyż nie są to fundamenty, na których solidarnie i zgodnie powinniśmy budować ten nasz wspólny dom, któremu na imię Polska? – mówił dziś wojewoda Józef Pilch.

Obchody Święta Narodowego 3 Maja przypominają też o fundamentach polskiej tożsamości narodowej. Jak podkreślił wojewoda:

- Trzeba nam dumy z naszych dziejów, z naszej historii, z naszego miejsca w Europie. Trzeba nam solidarności i budowania wspólnoty! Trzeba powtarzać te – jakże proste, a jakże ważne – słowa świętej pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego: WARTO BYĆ POLAKIEM! Warto być dumnym z naszej BIAŁO-CZERWONEJ!

Więcej zdjęć
2017_sw_3_maja0062017_sw_3_maja0092017_sw_3_maja0032017_sw_3_maja0012017_sw_3_maja0042017_sw_3_maja0082017_sw_3_maja0072017_sw_3_maja0052017_sw_3_maja0112017_sw_3_maja0132017_sw_3_maja014
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj