Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Woli Radziszowskiej
2017-03-01
1 marca to od kilku lat Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W całym kraju odbywają się wtedy liczne uroczystości, które upamiętniają bohaterskich żołnierzy podziemia. Również w gminie Skawina mieszkańcy uczcili pamięć Żołnierzy Niezłomnych. Uroczyste obchody, w których uczestniczył wicewojewoda małopolski Piotr Ćwik, miały miejsce w Woli Radziszowskiej.

Po mszy świętej odprawionej w kościele parafialnym uczestnicy obchodów udali się na pobliski cmentarz na kolejną część uroczystości. Marsz prowadzony przez harcerzy oraz liczne poczty sztandarowe zgromadził zaproszonych gości wokół obelisku Żołnierzy Niezłomnych z oddziału „Błyskawica”, którzy zginęli w czerwcu 1946 roku, walcząc z sowieckim okupantem. Przy pomniku wartę honorową wystawiło Wojsko Polskie.

Współorganizujący uroczyste obchody wicewojewoda małopolski Piotr Ćwik podkreślił, że po zakończeniu II wojny światowej przez wiele lat tych właśnie żołnierzy wymazywano z pamięci, nie było dla nich miejsca w podręcznikach do historii, a tym bardziej w panteonie bohaterów narodowych. Jak zaznaczył Piotr Ćwik - to nie moda na Żołnierzy Wyklętych zgromadziła tak wiele osób przy ich grobie w Woli Radziszowskiej, a miłość do Ojczyzny.

Z pewnością taka lekcja historii - z udziałem żołnierzy, harcerzy oraz władz rządowych i samorządowych, jest najlepszą formą nauki historii dla tych najmłodszych, bardzo licznie zgromadzonych na obchodach Narodowego Dnia Pamięci o tych, bez których nie byłoby wolnej Polski.

Cześć i chwała Bohaterom!
wola_radziszowa008wola_radziszowa003wola_radziszowa004wola_radziszowa002wola_radziszowa007wola_radziszowa005wola_radziszowa001wola_radziszowa006
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj