75. rocznica powstania Armii Krajowej
2017-02-14
W 1942 roku za sprawą specjalnej depeszy Naczelnego Wodza gen. Sikorskiego Związek Walki Zbrojnej przemianował się w Armię Krajową. W 75. rocznicę tego wydarzenia, dla upamiętnienia powstania symbolu wysiłku zbrojnego Polskiego Państwa Podziemnego, na krakowskim Bulwarze Czerwieńskim wmurowano kamień węgielny pod budowę Pomnika Armii Krajowej.

Wicewojewoda małopolski Piotr Ćwik, który uczestniczył w uroczystości, podkreślił, że Polacy czują się dumnymi spadkobiercami Podziemnego Państwa Polskiego, które powołało do życia największą armię w okupowanej Europie.

- Zgodnie ze składaną przysięgą, żołnierze Armii Krajowej stali się niezłomnymi strażnikami honoru Ojczyzny, a Polskie Państwo Podziemne trwało jako zalążek niepodległości i dawało Polakom nadzieję na wolną Ojczyznę - czytamy w liście od wicewojewody małopolskiego. - Tysiące Polek i Polaków za walkę o lepszą przyszłość swojego kraju zapłaciło najwyższą cenę. Wielu bohaterskich żołnierzy Armii Krajowej doczekało zakończenia wojny, ale nie zaznało zwycięstwa. Ich losy – losy Żołnierzy Wyklętych – to jedna z najtragiczniejszych kart naszej historii.
AK1AK2AK3AK4AK5AK6AK7AK8
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj