Z najlepszymi życzeniami dla operatorów numeru 112
2017-02-11
Zadania, które wykonują operatorzy numeru 112, są niezwykle ważne i odpowiedzialne. Dziś – 11 lutego – obchodzimy ich święto. Z okazji Europejskiego Dnia Numeru 112 wojewoda Józef Pilch spotkał się z pracownikami Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Krakowie, aby przekazać im podziękowania i najlepsze życzenia.

- Praca operatora numeru 112 jest bardzo trudna, ale też i wdzięczna. Wasza skuteczność jest kluczowa. To właśnie dzięki Wam potrzebujący otrzymują pomoc. Bezpieczeństwo jest dla nas bardzo ważne, dlatego też chcę Wam serdecznie podziękować za Wasze zaangażowanie. I za to, że zawsze można na Was liczyć! – powiedział wojewoda Józef Pilch do pracowników krakowskiego CPR-u.

Rok 2016 w krakowskim CPR-ze

W Małopolsce w 2016 roku operatorzy numeru alarmowego 112 odebrali łącznie 1 403 314 zgłoszeń, z czego 1 059 956 (a więc 75%) było niezasadnych, anulowanych bądź fałszywych. W przypadku pozostałych zgłoszeń udzielono pomocy, którą przekierowano do Policji (98 889 zgłoszeń), Państwowej Straży Pożarnej (41 953 zgłoszeń) i Pogotowia Ratunkowego (138 972 zgłoszeń).

112 to nie punkt informacyjny!

Niestety nadal duża liczba dzwoniących traktuje Centrum Powiadamiania Ratunkowego niczym punkt informacyjny, w którym można uzyskać informację np. o otwartych aptekach czy rozkładzie komunikacji publicznej. Tymczasem blokowanie numeru alarmowego może utrudnić udzielenie pomocy osobie, która rzeczywiście jej natychmiastowo potrzebuje!

Kiedy dzwonić na 112?

Przypomnijmy, numer alarmowy 112 służy do powiadamiania:
- Policji,
- Straży Pożarnej,
- Pogotowia Ratunkowego

w sytuacjach zagrożenia życia, zdrowia lub mienia, do których można zaliczyć:
- pożary,
- wypadki drogowe,
- przypadki użycia przemocy,
- zagrażające życiu uszkodzenie ciała,
- włamania i kradzieże,
- bójki, pobicia,
- inne nagłe sytuacje stwarzające niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia lub mienia.

Pamiętajmy, że numer alarmowy 112 służy wyłącznie do powiadamiania w nagłych sytuacjach zagrożenia życia, zdrowia lub mienia!

Krakowski CPR był pierwszy

Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Krakowie powstało jako pierwsze w Polsce w 2009 roku. Znajduje się w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim przy ul. Basztowej 22 i wchodzi w skład Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

112 działa zawsze

Numer 112 jest ogólnoeuropejskim numerem alarmowym zarówno dla telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Kierowanie połączeń na numer alarmowy 112 jest bezpłatne. Warto pamiętać, że do Centrum Powiadamiania Ratunkowego dodzwonimy się nawet z telefonów niemających karty SIM.

Więcej informacji na temat zasad i procedur znajdziemy na stronie internetowej www.112.gov.pl
Tort_w_CPR ITort_w_CPR IITort_w_CPR IIITort_w_CPR IVTort_w_CPR VTort_w_CPR VI
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj