Piknik „Bezpieczna Polska” w Krakowie
2017-01-12
W najbliższą sobotę na krakowskim Rynku odbędzie się piknik pod hasłem „Bezpieczna Polska”, który będzie towarzyszył oficjalnemu powitaniu wojsk amerykańskich w naszym kraju. Program krakowskich wydarzeń przedstawili na dzisiejszej konferencji prasowej wojewoda małopolski Józef Pilch oraz szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie płk Marcin Żal.

W styczniu 2017 roku rozpoczął się przerzut do Polski sił sojuszniczych. Proces ten jest wynikiem decyzji ogłoszonych w trakcie Szczytu NATO w Warszawie i został już zapoczątkowany przez wojska amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej. W ciągu następnych 2-3 miesięcy do ABCT dołączy kolejny pododdział amerykański – zespół zadaniowy Brygady Lotnictwa Bojowego. W kwietniu natomiast do Polski trafi wielonarodowa batalionowa grupa bojowa NATO.

Siły sojusznicze zostaną rozlokowane zarówno we wschodniej, jak i zachodniej części kraju, co znacząco zwiększa potencjał obrony Polski oraz pozostałych państw tzw. wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego i zapewnienia skutecznego odstraszania. Wzmocnienie to pozwoli na modyfikacje krajowego systemu obrony, który jest dostosowywany do wyzwań obecnej sytuacji geopolitycznej poprzez reorganizację sił, budowę Wojsk Obrony Terytorialnej i racjonalizację procesu modernizacji Sił Zbrojnych RP.

Decyzje Szczytu NATO w Warszawie

Szczyt NATO w Warszawie był jednym z najważniejszych w najnowszej historii Sojuszu Północnoatlantyckiego. Pokazał jedność, spójność i solidarność państw członkowskich. Zakończył się podjęciem decyzji, które mają znaczenie historyczne i są przełomowe dla przyszłości Polski. Zdecydowano m.in. o realnym wzmocnieniu bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO poprzez rozmieszczenie na jej obszarze pododdziałów sojuszniczych. Zwiększą one zdolność całego NATO do natychmiastowego reagowania na pojawiające się zagrożenia.

Wszystkie sojusznicze zabiegi wzmocnienia wschodniej flanki NATO mają charakter defensywny. W trakcie warszawskiego Szczytu zdecydowano, że w Polsce, w systemie rotacyjnym, stacjonować będą wojska w ramach natowskiej inicjatywy wzmocnionej Wysuniętej Obecności, czyli enhanced Forward Presence (eFP). Również w trakcie Szczytu Prezydent USA zakomunikował wysłanie do Polski i całego regionu wojsk amerykańskich w ramach inicjatywy wzmocnienia tzw. European Reassurance Initiative (ERI).

Dwie inicjatywy – jedno bezpieczeństwo

W ramach amerykańskiej inicjatywy ERI, realizowanej w formie operacji Atlantic Resolve, do zachodniej Polski od początku stycznia trafia Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa (ABCT – ang. Armored Brigade Combat Team), której działania będą wspierane przez zespół zadaniowy Brygady Lotnictwa Bojowego (CAB – ang. Combat Aviation Brigade) oraz pododdziały zabezpieczenia logistycznego. Tak znaczna rotacyjna obecność sił amerykańskich w Polsce otwiera nowy rozdział we współpracy pomiędzy obydwoma krajami, pokazując rosnącą w siłę więź transatlantycką. Elementy ABCT będą okresowo przemieszczane do pozostałych państw wschodniej flanki NATO.

Stany Zjednoczone będą również państwem ramowym Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej NATO eFP w Polsce. USA, wspólnie z Rumunią i Wielką Brytanią, stworzą pododdział, który zostanie rozmieszczony we wschodniej Polsce, w okolicach Orzysza. Przerzut wojsk planowany jest na kwiecień 2017 r. Grupa ta będzie gotowa do prowadzenia obronnych działań bojowych. W ramach eFP w Elblągu powstanie także wielonarodowe dowództwo dywizyjne, które będzie koordynować działania wszystkich czterech grup eFP, które powstaną również na Litwie, Łotwie i w Estonii. Cała wzmocniona Wysunięta Obecność będzie częścią sojuszniczego systemu reagowania na zagrożenia, którego zasadniczym elementem są Siły Odpowiedzi NATO.

Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa

Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa, czyli ABCT to około 3,5 tysięcy żołnierzy wyposażonych m.in. w ponad 80 czołgów, ponad 140 bojowych wozów piechoty Bradley i ponad 400 samochodów HMMWV w różnych wariantach. Pobyt wojsk amerykańskich będzie miał charakter trwały, ciągły i rotacyjny. Będą one ćwiczyły i szkoliły się na terenie całego kraju i będą obecne w pozostałych państwach wschodniej flanki NATO.

Pierwszą rotację ABCT tworzy 3. Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa z 4. Dywizji Piechoty stacjonująca na co dzień Fort Carson w stanie Colorado w Stanach Zjednoczonych. Dowództwo brygady oraz batalion inżynieryjny i wsparcia brygady, 3. Batalion 29. Pułku Artylerii i 4. Batalion 10. Pułku Kawalerii będą stacjonowały w obiektach wojskowych w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu. Z Polski część elementów ABCT zostanie rozmieszczona w innych lokalizacjach na wschodniej flance NATO. Jeden batalion trafi do państw bałtyckich, jeden do Bułgarii i Rumunii, a jeden zostanie przemieszczony do Niemiec.

Brygada Lotnictwa Bojowego

Brygada Lotnictwa Bojowego, czyli CAB (ang. Combat Aviation Brigade) trafi w do Europy na przełomie marca/kwietnia 2017 roku, aby wspierać operację Atlantic Resolve oraz inne szkolenia i misje. Jeden z zespołów zadaniowych CAB będzie stacjonował w Polsce.

Pierwszą, dziewięciomiesięczną rotację CAB zrealizuje 10 Brygada Lotnictwa Bojowego, 10. Górskiej Dywizji (Lekkiej Piechoty), stacjonującą na co dzień w Fort Drum w stanie Nowy Jork (USA). CAB, w której służyć będzie około 1,8 tysiąca żołnierzy na swoim wyposażeniu będzie posiadać około 60 statków powietrznych, w tym śmigłowce CH-47 Chinooks, śmigłowce UH-60 Blackhawk i śmigłowce ewakuacji medycznej. Dodatkowo w składzie CAB działać będzie pochodzący spoza 10. Brygady, 400-osobowy kontyngent bojowy w sile około 20 śmigłowców AH-64 Apache.

Kwatera główna CAB znajdować się będzie w Niemczech, ale część środków zostanie przebazowana do Polski, Łotwy i Rumunii. Liczba personelu, który będzie stacjonował w poszczególnych lokalizacjach będzie zależała od typu statków powietrznych tam zlokalizowanych, a to nie zostało jeszcze określone.

Kluczowa rola Polski

Polska przyjmuje szczególną rolę w regionalnym systemie bezpieczeństwa. Jest centralnym punktem przerzutu i rozmieszczenia wojsk amerykańskich na wschodniej flance NATO. Na jej terytorium oprócz batalionowej grupy eFP ulokowane zostanie wielonarodowe dowództwo dywizyjne eFP. Dodatkowo jako jedyny kraj posiada status zarówno państwa-gospodarza jak i państwa kontrybuującego do wzmocnionej Wysuniętej Obecności.

Polska to bowiem aktywny i wiarygodny sojusznik, który dołączył do grona państw tworzących wielonarodowe batalionowe grupy bojowe eFP. Do jednej z nich, formowanej na Łotwie, trafi pododdział pancerny Sił Zbrojnych RP. Polska uczestniczy również w budowaniu wysuniętej obecności NATO w rejonie Morza Czarnego.

Polska, jako państwo-gospodarz eFP, zapewnia ponadstandardowe rozwiązania w zakresie tzw. wsparcia państwa gospodarza – HNS (ang. Host Nation Support). Dołożono wszelkich starań, aby wojska amerykańskie i wszyscy sojusznicy, którzy delegują swoje siły do Polski, posiadali kompleksową infrastrukturę wojskową i szkoleniową oraz mogli wykorzystać pełen potencjał swoich sił.

Powitanie wojsk amerykańskich - pikniki

Centralne uroczystości powitania wojsk amerykańskich w Polsce odbędą się w sobotę, 14 stycznia w Żaganiu. Swoje uczestnictwo planują Prezes Rady Ministrów Beata Szydło i minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Nie będzie to jednak jedyne miejsce, gdzie witani będą Amerykanie. Wzorem organizowanych w trakcie Szczytu NATO pikników Ministerstwo Obrony Narodowej zaplanowało serię wydarzeń towarzyszących we wszystkich miastach wojewódzkich.

Pikniki odbędą się w godzinach 12:00 – 17:00, a w ich trakcie będzie można zobaczyć sprzęt wojskowy i przede wszystkim spotkać się z amerykańskimi żołnierzami. Dodatkową atrakcją będzie transmisja centralnych uroczystości w Żaganiu, którą zaplanowano na godzinę 14:00. W trakcie pikników Caritas Ordynariatu Polowego WP przeprowadzi charytatywną akcję zbiórki pieniędzy na wsparcie rodzin chrześcijańskich w Syrii.

Informacje: Ministerstwo Obrony Narodowej
konf_piknik_nato004konf_piknik_nato002konf_piknik_nato003konf_piknik_nato006
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj