Patriotyzm młodych
2016-11-17
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości wojewoda małopolski Józef Pilch oraz małopolski kurator oświaty Barbara Nowak zorganizowali konkurs plastyczny "Moja Ojczyzna Polska. Mój Patriotyzm". Dziś w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom i wyróżnionym.

Zadanie polegało na przygotowaniu pracy plastycznej odnoszącej się do symbolów polskości, miejsc i ważnych wydarzeń historycznych kształtujących współczesną tożsamość Polaków oraz wybitnych postaci w historii naszego kraju. Przede wszystkim jednak uczniowie musieli sobie zadać pytanie, czym dla nich jest patriotyzm i dlaczego warto być Polakiem. 400 prac, które otrzymaliśmy, to wyjątkowo dojrzałe i przemyślane odpowiedzi na te niełatwe przecież pytania.

Wojewoda Józef Pilch pogratulował wszystkim laureatom i życzył im konsekwentnego rozwijania talentów plastycznych. Podkreślił, że chciałby, aby młodzi ludzi wynieśli z tego konkursu przekonanie, jak ważna jest duma z naszej ojczyzny.

- Każdego dnia możecie pokazywać, że jesteście patriotami, bo patriotyzm opiera się na pamięci dziejów ojczystych. To właśnie pamięć decyduje o tym, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy – dodał Józef Pilch.

Pani Małgorzata Samberska – dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Miechowie – zauważyła, że konkurs pokazał, jak silna jest w młodych ludziach potrzeba dzielenia się przemyśleniami i refleksjami – także tymi związanymi z historią naszego kraju.

- W imieniu nauczycieli i dyrektorów szkół chciałam bardzo serdecznie podziękować za tę cenną inicjatywę, za organizację tego konkursu, bo myślę, że nam nauczycielom i wychowawcom jest bardzo potrzebny taki konkurs. Ma to ogromne znaczenie dla nas właśnie, dla tych, którzy wychowują to młode pokolenie – dodała.

Prace laureatów zostały pokazane w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim podczas Dnia Otwartego, który odbył się w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

Lista laureatów konkursu

konkurs_patriot010konkurs_patriot001konkurs_patriot002konkurs_patriot004konkurs_patriot003konkurs_patriot005konkurs_patriot006konkurs_patriot007konkurs_patriot008konkurs_patriot009konkurs_patriot011konkurs_patriot012konkurs_patriot013konkurs_patriot014
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj