Kodeks urbanistyczno-budowlany coraz bliżej
2016-10-24
Przywrócenie i zapewnienie efektywnego gospodarowania przestrzenią, usprawnienie procesu inwestycyjno-budowlanego, efektywne lokalizowanie i sprawna realizacja inwestycji publicznych – oto główne cele „Kodeksu urbanistyczno-budowlanego”, którego projekt opracowało Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Dziś w Krakowie odbyła się konferencja, na której z projektem zapoznali się małopolscy inwestorzy, przedsiębiorcy oraz parlamentarzyści.

- W tym projekcie są zapisy postulowane od lat przez środowisko budowlane, którego czuję się częścią. To wspólny sukces środowiska, efekt dyskusji i spotkań z przedstawicielami branży. To kompromis. Nie uważamy, że przedstawiony projekt jest idealny, dlatego liczymy na konstruktywną współpracę i uwagi środowiska – powtarza minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Uproszczenie i ujednolicenie procedur – to jedna z zalet „Kodeksu urbanistyczno-budowlanego”. Jak zaznacza wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski,
- Dzisiaj przepisy regulujące proces budowlany są rozproszone w wielu aktach prawnych, są różnie interpretowane, co powoduje, że inwestor bardzo często ma problem, żeby je zrozumieć i właściwie stosować. Kodeks, składający się z sześciu ksiąg, to pewna całość, która zawiera rozwiązania z zakresu prawa budowlanego, gospodarki nieruchomościami i innych uregulowań, które dzisiaj regulują sprawy inwestycji drogowych czy kolejowych. Po przyjęciu kodeksu proces inwestycyjny będzie jasny, klarowny i sprawniej będzie można budować.

Tak jak premier Beata Szydło zaznaczyła w swoim exposé, powstanie kompleksowa regulacja obejmująca procesy planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz budownictwa. Kodeks będzie jedną z podstaw realizacji „Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”, w tym przyjętego 27 września 2016 r. przez Radę Ministrów „Narodowego Programu Mieszkaniowego”.

- Budownictwo napędza gospodarkę. Ale inwestorom potrzebne są dobre rozwiązania ustawowe, uproszczenia, które usprawnią procesy budowlane. Dlatego nie zmarnujmy tej szansy i wspólnie pochylmy się nad projektem, który z taką starannością opracował zespół Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. Razem możemy uczestniczyć w wypracowaniu i wdrożeniu tego kluczowego rozwiązania, jakim niewątpliwie jest „Kodeks urbanistyczno-budowlany” – powiedział na konferencji wojewoda małopolski Józef Pilch.

Relacja z konferencji w TVP3 Kraków

Prezentacja "Kodeksu"
nck_konferencj006nck_konferencj001nck_konferencj002nck_konferencj003nck_konferencj004nck_konferencj005nck_konferencj007nck_konferencj008nck_konferencj009
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj